'koroner arter bypass greft (CABG) cerrahisinde kullanılan standart kesi ve minimal invaziv girişim tekniklerinin karaciğer fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması'
'comparison of the effects of standard incision and minimally invasive interventional techniques used in coronary artery bypass graft (CABG) surgery on liver functions'
- Tez No: 911785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kalp damar cerrahisi tarihine bakıldığı zaman, CABG ameliyatlarının neredeyse tamamı geleneksel kesi yöntemi olan median sternetomi ile gerçekleşmekteydi. Ancak gelişen teknoloji ile beraber birçok ameliyatta kullanılan minimal invaziv girişim tekniği kalp ameliyatlarında da kullanılma başlandı. Hastanın kalp akciğer makinesine daha uzun süreli bağlı kalmasına ve kross klemp süresinin daha uzun olması gibi bir takım olumsuzlukları da beraberinde getiren minimal invaziv girişim tekniği ameliyat sonrası komplikasyonları arttırabilmektedir. Yapılan çalışmalar ile birlikte gerek yapılan kapak ameliyatları gerekse açık kesi CABG ameliyatlarında bazı karaciğer enzimlerinin yükseldiği görülmüştür. Erken postoperatif dönemde, anestezi etkisi ile karaciğer kan akımının azalması, kalori alımının kısıtlanması, cerrahi stres, doku hasarlanması gibi nedenlerle karaciğer fonksiyonlarında geriye dönüşümlü ve hafif bir bozulma beklenebilir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde minimal invaziv kalp cerrahisi ile CABG olan hastalarda ve açık kalp cerrahisi CABG uygulanan hastalarda karaciğer fonksiyonlarını karşılaştırmaktır. Median sternetomi ile yapılan CABG cerrahisi ve minimal invaziv teknik ile yapılan CABG cerrahisi ALT, AST, total bilirubin, APTT ve INR, LDH değerleri karşılaştırıldığında yalnızca ALT değerleri kendi içinde karşılaştırıldığında, hastaların ameliyattan 72 saat sonraki ALT ortalamasının ameliyattan sonraki 0. saatte ve ameliyattan 24 saat sonraki ölçümüne göre daha yüksek olduğu saptandı. Ancak minimal kesi ve standart kesi tekniğinin ALT, AST, total bilirubin, APTT ve INR değerleri, LDH değerleri üzerine anlamlı bir fark saptanmadı. Bu durumda minimal invaziv tekniğin ve median sternetomi tekniğinin karaciğer fonksiyonları üzerine birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of cardiovascular surgery, almost all CABG surgeries were performed with median sternotomy, which is the traditional incision method. However, with the developing technology, the minimally invasive technique used in many surgeries has begun to be used in heart surgeries as well. The minimally invasive intervention technique, which brings with it some negativities such as keeping the patient connected to the heart-lung machine for a longer period of time and longer cross-clamp time, may increase post-operative complications. Studies have shown that some liver enzymes increase in both valve surgeries and open incision CABG surgeries. In the early postoperative period, a reversible and mild deterioration in liver functions can be expected due to reasons such as decreased liver blood flow due to anesthesia, restriction of calorie intake, surgical stress, and tissue damage. The aim of this study is to compare liver functions in patients who underwent minimally invasive cardiac surgery and CABG in our clinic and in patients who underwent open heart surgery CABG. When CABG surgery used with median sternetomy and CABG surgery used with minimally invasive technique ALT, AST, total bilirubin, APTT and INR, LDH values are compared, when only ALT values are compared within themselves, it has been determined the average ALT of the patients 72. hours after surgery is higher than the average ALT of the patients 0. hours after surgery and at the average ALT of the patients 24 hours after surgery. However, no significant difference was detected in the ALT, AST, total bilirubin, APTT and INR values, and LDH values of the minimal incision and standard incision techniques. In this case, it was observed that the minimally invasive technique and the median sternetomy technique had no superiority over each other on liver functions