Koroner arter bypass greftleme ameliyatı yapılan hastalarda intraoperatif bypass öncesi ve sonrası kardiyak dokudaki perfüzyonun yakın kızıl ötesi spektroskopi ile değerlendirilmesi
Intraoperative evaluation of cardiac tissue perfusion before and after bypass in patients undergoing coronary artery bypass grafting surgery with near infrared spectroscopy
  1. Tez No: 862859
  2. Yazar: ELNUR MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Aterosklerotik koroner arter hastalığı gelişmiş ülkelerde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerindendir. Koroner arter bypass greft operasyonu (KABG), gelişmiş ülkelerde yapılan en sık majör operasyondur ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 70 bin hastaya yapılmaktadır. Greft yetmezliği KABG operasyonunun en ciddi komplikasyonlarından biridir. Greft açıklığını intraoperatif olarak değerlendirmek hayati önem arz etmektedir. Çalışmada amacımız intraoperatif greft yetmezliğinin değerlendirmesi için güncel, güvenilir, maliyeti yüksek olmayan ve uygulanabilirliği kolay olan bir yöntem önermektir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2022 - Mart 2024 tarihleri arasında kliniğimizde koroner arter hastalığı nedeniyle koroner bypass ve kapak cerrahisi yapılan, 18-80 yaş arası, 69 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 59'una koroner arter bypass, 10'una ise kapak ameliyatı yapıldı. Bu iki hasta grubunun intraoperatif alınmış kardiyak doku saturasyon verileri değerlendirilmiştir ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
RARED SPECTROSCOPY Aim: Atherosclerotic coronary artery disease is one of the most important causes of mortality and morbidity in developed countries. Coronary artery bypass graft operation (KABG) is the most common major operation performed in developed countries and is performed on approximately 1 million patients worldwide and approximately 70 thousand patients in our country every year. Graft failure is one of the most serious complications of KABG surgery. It is vital to evaluate graft patency intraoperatively. Our aim in the study is to propose an up-to-date, reliable, inexpensive and easyto-apply method for intraoperative anastomosis evaluation. Patients and Method: The study included 69 patients, aged 18-80, who underwent coronary bypass and valve surgery in our clinic between January 2022 and March 2024. Coronary artery bypass surgery was performed in 59 of the patients and valve surgery was performed in 10 patients. Intraoperative cardiac tissue saturation data of these two patient groups were evaluated and compared.