Ahıska Türklerinin aidiyet duygusunun benlik saygısına etkisi
The effect of the sense of belonging of Ahiska Turks on self-esteem
  1. Tez No: 638851
  2. Yazar: MUHAMMAD LOMANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Sosyoloji, Nursing, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ahıska Türklerinin aidiyet düzeyi, benlik saygısı düzeyi ve aidiyet duygusunun benlik saygısına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Bu araştırmada nicel ve nitel yaklaşımlarının birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırma desenleri arasından sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırma 29.11.2019-14.03.2020 tarihleri arasında yürütülmüş, dâhil edilme kriterlerine uyan 225 kişi nicel aşamanın örneklemini, görüşme yapılan 25 kişi nitel aşamanın örneklemini oluşturmuştur. Nicel verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Genel Aidiyet Ölçeği (GAÖ)”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)”, nitel verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS bilgisayar programı ile nitel verilerin analizi ise betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Nicel verilerin analizi sonucunda GAÖ alt boyutlarından kabullenme boyutu 32,69±6,62 yüksek, reddedilme boyutu 13,88±7,37 düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to determine to effect of Ahıska Turks level of belonging, self-esteem level and sense of belonging on self-esteem. Material and Method: In this study, sequential explanatory pattern was used among mixed method research patterns in which concrete and abstract aproaches were used together. The research was conducted between 29.11.2019-14.03.2020 years. The research participants were interviewed, 225 persons who met the sampling of the concrete phase and 25 persons constituted the sampling of the abstract phase. In collecting concrete data“Introductory Information Form”,“General Belonging Scale (GBS)”and“Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)”, in collecting abstract data semi-structured interview form was used. The concrete data analysis was evaluated with the SPSS computer program and the abstract data analysis was evaluated with the descriptive analysis method. Result: As a result of analyzing concrete data the GBS acceptance dimension from its sub-dimensions 32.69±6.62 high, rejection size 13.88±7.37 was found low. The total score of GBS 66.82±11.57 high, the RSES 1.46±1.42 was detected low.