Voleybolculara uygulanan terabant egzersizlerinin fonksiyonel hareket tarama sonuçlarına etkisi
The effectof theraband training applied to volayball players on functional movement screen results
  1. Tez No: 638852
  2. Yazar: İREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı voleybolculara uygulanan terabant egzersizlerinin fonksiyonel hareket taraması (FHT) skorlarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 17-19 yaş arası toplam 12 gönüllü kadın sporcu katılmıştır. Katılımcılar terabant egzersizi yapan (TG) tek grup olarak belirlenmiştir.8 hafta boyunca haftada 3 gün rutin hazırlanan egzersiz programı antrenmanlarına ilaveten uygulanmıştır. Kadınların fonksiyonel hareket kalıpları (FHT) test kiti ile belirlenmiştir. Kadınların fonksiyonel hareket taraması ön testleri ile son testleri arasındaki farkı belirlemek için Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of threband exercises applied to volleyball players on functional movement screening (FMS) scores. A total of 12 volunteer female athletes aged 17-19 participated in the study. Participants were identified as the only group performing teraband training (TG). The exercise program, which is routinely prepared 3 days a week for 8 weeks, has been applied in addition to the training. The functional movement patterns (FMS) of women were determined with the test kit. Wilcoxon test was used to determine the difference between functional movement screening pre-tests and post-tests of women.