Yaşlı akut miyeloid lösemili (AMl-M3 dışı) olgularda tanı anındaki serum albümin ve ferritin değerlerinin sağkalım üzerine olan prognostik etkisi
Prognostic effect of serum albumin and ferritin values on survival in patients with elderly acute myeloid leukemia (except AMl-M3)
  1. Tez No: 638853
  2. Yazar: ERDEM SÜNGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Yaşlı akut miyeloid lösemi (AML) hasta grubunda, tanı anındaki serum albümin ve/veya serum ferritin değerlerinde mevcut anormalliklerin özellikle sitogenetik analiz imkanı olmayan merkezlerde survi ve klinik gidişin ön tahmininde prognostik olarak kolay ve ucuz şekilde kullanılabilirliğini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2014-Temmuz 2019 tarihleri arası Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Hematoloji Kliniği'nde AML (M3 dışı) tanısıyla takip edilen 50 yaş üstü 80 hasta alınmıştır. Hastaların tanı anındaki serum albümin ve ferritin değerleri alınarak, bu parametreleri etkileyebilecek kronik hastalık varlığı olanlar çalışmadan hariç tutulmuştur. Albümin
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the useful and cheap prognosis of elderly patients with acute myeloid leukemia (AML) in the prediction of abnormalities serum albumin and/or serum ferritin values, especially in centers that don't have cytogenetic analysis. Materials and Methods: In this study, 80 patients over 50 years old who were followed-up with the diagnosis of AML (non-M3) at the University of Health Sciences (SBU) Department of Hematology of the Istanbul Health Practice and Research Center (SUAM), between January 2014 and July 2019 were included. Serum albumin and ferritin values at the time of diagnosis were taken and those with chronic disease that could affect these parameters were excluded from the study. Those with albumin