Yazılı kaynaklara göre Anadolu'nun (Orta, Güney, Doğu) Erken Demir Çağında idari yapılanması
Administrative structure of Anatolia (Middle, South East) in Early Iron Age according to written sources
- Tez No: 638860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tunç Çağı'nın sonlarına gelindiğinde doğal ve beşeri faktörler sebebiyle Doğu Akdeniz'i içine alan bir göç hareketi yaşanmıştır. Ege'de Miken Uygarlığı, Anadolu'da Hitit İmparatorluğu'nun sona erdiği, sayısız saray, tapınak ve şehirlerin yok edildiği bu göç hareketi, Deniz Kavimleri Göçleri veya Ege Göçleri olarak adlandırılmıştır. Bu göç hareketiyle birlikte Erken Demir Çağı'na girilmiş ve Anadolu'da kaynakların sustuğu bir dönem başlamıştır.“Karanlık Çağ”olarak nitelendirilen bu dönem, Anadolu'da yaklaşık 400 yıl sürmüştür. Bu süreçte Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kurulan irili ufaklı krallıklar üzerine uzun yıllar seferler düzenleyen dönemin büyük gücü Asur, MÖ 11. yüzyılda yeni bir tehdit olarak Suriye üzerinden Anadolu'ya gelen Aramiler'le mücadele etmek zorunda kalmıştır. Asurlu kralların Arami Krallıkları'na karşı harekete geçmesiyle bir müddet sonra (MÖ 7. yüzyıldan itibaren) Arami Krallıkları tamamen Asur hâkimiyeti altına alınabilmiştir. Bu tez çalışmasında, Anadolu'nun Deniz Kavimleri Göçü sonrasında almış olduğu siyasi şekillenmenin hem Deniz Kavimleri Göçü öncesi hem de bu göç sonrasına tarihlenen dönemin, birincil kaynaklar ışığında analizi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
By the end of the Bronze Age, a migration movement took place in the Eastern Mediterranean due to natural and human factors. This migrant movement, in which the Mycenaean Civilization in the Aegean, the Hittite Empire in Anatolia, and countless palaces, temples and cities were destroyed, were named as the Migrations of the Sea Peoples or Aegean Migrations. After this migration movement, the Early Iron Age was entered and a period in which resources were silenced started in Anatolia. This period, which is described as the“Dark Age”, lasted approximately 400 years in Anatolia. In this period, the great power of the period, Assyria, who had organized many years on the kingdoms of various sizes in Eastern and Southeastern Anatolia, had to struggle with the Arameans who came to Anatolia as a new threat in the 11th century BC. Some time after the Assyrian kings took action against the kingdoms of Arameans, the kingdoms of Arami (from the 7th century BC) were completely under Assyrian rule. In this thesis, it aimed to analyze the political shaping of Anatolia after the Sea Peoples Migration both in the light of the primary sources of the period dated before and after the Sea Tribes Migration.