Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlığa etkisi
The impact of childhood traumas on the resilience of university students
  1. Tez No: 638859
  2. Yazar: NEŞE BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlığa etkisini belirlemek amacıyla yapılan kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde bir devlet üniversitesinde öğrenim gören tüm öğrenciler (N=5245), örneklemini ise 1409 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veriler; Anket Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ile toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 20.84 ± 2.66 olup, %58.3'ü kadındır. Çocukluk dönemini öğrencilerin %33'ünün idare eder, %10'unun kötü olarak değerlendirdiği görülmüştür. Öğrencilerde pozitif bildirime yönelik en yüksek yüzdelik oranı fiziksel ihmal (%40.5), en düşük yüzdelik oranı cinsel istismar (% 9.5) ve toplam ÇÇTÖ puan ortalaması ise % 38.7 olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada yaş, cinsiyet, öğrenim türü, algılanan gelir düzeyi, bebeklikte/çocuklukta anne babadan ayrı kalma durumu, çocukluk döneminin değerlendirilmesi, psikiyatrik tanı ve destek öyküsü, anne-baba tutumu, ailenin istihdam sorunu, aile üyelerinden birinin ölümü, ailede yasal sorunlar, aile üyelerinden birinde kronik tıbbi hastalık ve tedavi durumu ile psikolojik sağlamlık arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Öğrencilerin ÇÇTÖ alt boyutlarından fiziksel ihmal (r=-.168; p=.000), fiziksel istismar (r=-.111; p=.000), duygusal ihmal (r=-.204; p=.000), duygusal istismar (r=-.198; p=.000), cinsel istismar (r=-.079; p=.003) ve toplam puanı (r=-.208; p=.000) ile psikolojik sağlamlık arasında negatif çok zayıf düzeyde istatistiksel açıdan anlamlı ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study which was conducted to determine the impact of childhood traumas on the resilience of university students. The population of the study is consisted of all students (N=5245) studying at a State University during the 2019-2020 academic year, and the study sample is consisted of 1409 individuals. In the study, the data ere collected with the Survey Form, the Childhood Traumas Scale (CTS) and the Short Resilience Scale (SRS). Research data were analyzed in the SPSS 20.0 program. In the evaluation of data, descriptive statistical methods, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman correlation analysis methods were used. The average age of the students involved in this study was 20.84 ± 2.66, and 58.3% were women. It was observed that 33% of students rated their childhood as tolerable, and 10% as bad. The highest percentage of students for positive reporting was physical neglect (40.5%), the lowest percentage was sexual abuse (9.5%), and the total CTS score was 38.7%. In this study, it was determined that there was a statistically significant relationship between the resilience levels of the participants and certain features such as age, gender, type of education, perceived income level, whether being separated from parents in infancy/childhood, evaluation of the childhood, history of psychiatric diagnosis and support, attitudes of the parents, employment problem of the family, death of a family member, criminal record of the family, and chronic illnesses and treatment of a family member. A statistically significant negative and very poor level of relationship was determined between the resilience levels of the participants and the sub-dimensions of the CTS such as physical negligence (r= -.168; p=.000), physical abuse (r=-.111; p=.000), emotional negligence (r=-.204; p=.000), emotional abuse (r=-.198; p=.000), sexual abuse (r=-.079; p=.003) and the total score (r=-.208; p=.000).