Women's participation in diplomacy: The case of African Union
Kadınların diplomasiye katılımı: Afrika Birliği örneği
  1. Tez No: 638864
  2. Yazar: JEAN BERCHMANS NDIHOKUBWAYO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, ‪2002-2020‬ yılları arasında Afrika Birliği özelinde kadının diplomasi alanındaki yeri örneğine odaklanarak ele alınmıştır. Bu çalışma Afrika Birliği'nin diplomasi liderliğinde (Daimi Temsilciler, Üst düzey Temsilcileri, Özel elçiler ve Özel Temsilciler) büyükelçi olarak kadın katılımını incelemektedir. Mevcut literatürlerin çoğu, kadınların diplomatik liderliğe dahil edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Afrika Birliği'nde sadece birkaçı özellikle diplomatik liderliği bir ilgi alanı olarak ele almaktadır.‬‬‬‬‬‬‬ Araştırma, özellikle Afrika Birliği büyükelçilerinin atamasında kullanılabilecek standart seçim kriterlerinin eksikliğini konu ederek onları dışlamanın engellenmesinde yardımcı olacak önerilerde bulunmak amacıyla, kadınların Afrika Birliği'nde diplomatik liderliğe katılımının düşük olmasına sebep olan faktörleri sorgulamaktadır. Bu çalışmanın yürütülmesinde kantitatif yöntemler kullanılmıştır. Hem primer hem de sekonder veriler toplanmıştır. Raporlar, araştırmalar ve dergiler şeklinde ikincil veriler kullanılmış ve veriler dokümantasyon (doküman analizi) yöntemleri ile toplanmıştır. Çalışma, Afrika Birliği büyükelçilerinin atanmasında özellikle diplomaside kadınları etkileyen cinsiyet eşitsizliğinin konusunun altını çizmektedir. Kadınların özellikle diplomaside Afrika Birliği organlarında sistematik olarak dışlandıklarını kanıtlamıştır. Kadınların yeteneği ve işyerindeki cinsiyet-stereotip rolleri hakkındaki kültürel yanılgılar da kadınların profesyonel iş kategorisine katılmasını engelleyen faktörlerdendir.‬‬‬‬‬
Özet (Çeviri)
This study investigated women in diplomacy by focussing on the case of the African Union (AU) and the period under consideration is from 2002 to 2020. The problem this study addresses is the limited inclusion of women in diplomacy leadership as ambassadors of the African Union (Permanent Representatives, High Representatives, Special envoys, and Special Representatives). Most available literature addresses the importance of the inclusion of women in diplomatic leadership. Only a few specifically address diplomatic leadership as an area of concern in the African Union. This study interrogates the factors contributing to low women's participation in diplomatic leadership in the African Union, with the objective of making recommendations that will assist with addressing this exclusion, particularly by addressing the issues of lack of standardized selection criterion that may be used in the appointment of ambassadors of the African Union. The qualitative method was used to organize and carry out this study. Both primary and secondary data were collected. Secondary data in the form of reports, research, and journals were used and data have been collecting through documentation (document analysis) methods. The study has been able to underscore the issue of women's limited participation in diplomacy and gender inequality in the appointment of women and men ambassadors of the African Union. It proved that women are systematically excluded in the organs of the African Union but more specifically in diplomacy. Cultural misconceptions about women's ability and gender-stereotyped roles in the workplace were some obstacles hindering women from joining the diplomatic service within African Union.