Çiğneme etkinliği ve yaşam kalitesinin rezidüel alveoler kret yüksekliği ile olan ilişkisinin geleneksel tam protezlerde incelenmesi
Investigation of the relationship between chewing efficacy and quality of life with residual alveolar crest height in traditional completed dentures
  1. Tez No: 638865
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tam dişsiz hastalar, azalmış yaşam kalitesinin yanında çiğneme fonksiyonlarını kaybetmeyle de karşı karşıya kalırlar. Tam protezler; sistemik, anatomik ve finansal kısıtlamaları bulunan tam dişsiz hastlar için ideal bir tedavi seçeneği olarak görülmektedir. Tam protezlerde başarı ve hasta memnuniyeti anatomik, teknik, estetik, psikolojik, fonksiyonel ve sosyo-demografik etmenler gibi çok çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Tam protez kullanan hastalarda ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi kavramı, Ağız Sağlığı Etki Profili (OHIP) benzeri anket formları ile ölçülebilirken; protezlerin fonksiyonları çiğneme etkinliği testleri ile değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, tam protez kullanan hastaların çiğneme etkinliği ve yaşam kalitesi verilerinin alveoler rezidüel kret yüksekliği ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya son 6 ay içerisinde kliniğimizde tam protez tedavisi uygulanmış 69 hasta katılmıştır. Tedaviden 3 ay sonra kontrol seansları için çağırılan hastaların klinik ve radyografik muayeneleri yapılmış ve panaromik radyografi ölçümleri ImageJ programı ile yapılarak alveoler kret rezorpsiyon miktarları tespit edilmiştir. Sosyo-demografik bilgileri ve alışkanlıkları öğrenilerek yaşam kalitesi değerlendirmesi için OHIP-14 anket formunu doldurmaları istenmiştir. Ardından çiğneme performanslarının ölçümü için çift renkli sakız testinden yaralanılmıştır. Çiğnenmiş sakız örnekleri Viewgum analiz programı ile incelenerek çiğneme etkiniği değeri belirlenmiş ve ardından kret yükseklikleri ve OHIP-14 skorları ile ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda alveoler rezidüel kret yüksekliği ile çiğneme etkinliği ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Completely edentulous patients are faced with decreased quality of life as well as losing their chewing functions. Complete dentures, seem to be an ideal treatment option for people with systemic, anatomical and financial problems. Successful treatment and patient satisfaction in complete denture wearers are determined by various factors such as anatomical, technical, aesthetic, psychological and functional factors. Oral health-related quality of life can be measured using the Oral Health Impact Profile (OHIP) and the functions of the complete dentures can be evaluated by chewing effectiveness tests. The aim of this study was to investigate the relationship between mandibular ridge form, patient's chewing ability, satisfaction with dentures and oral health-related quality of life in complete denture wearers. A total of 69 edentulous patients, who visited our clinic for complete dentures in last 6 months participated in this study. They were recalled for clinical and radiographic folow-up after 3 months from their treatments. Panoramic radiography measurements were done with ImageJ program for the alveolar bone resorption determination. They were asked to fill the OHIP-14 questionnaire for quality of life assessment. Then, two colour chewing gum test was used to measure the patient's chewing performances. The chewing gum samples were analyzed with Viewgum analysis program and the chewing efficiency values were determined. Then their relationship with alveolar bone heights and OHIP-14 score values were examined. As a result of this study, the relationship with te alveolar residual bone height, chewing efficiency and quality of life were found to be significant.