Neoliberal kapitalizmde zanaatkâr kimliği: Gaziantep'te usta kimliği ile postmodern dünya arasındaki ilişki
Craftsman identity in neoliberal capitalism: The relationship between the master identity in Gaziantep and the postmodern world
- Tez No: 638880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Gaziantepli zanaat ustası için üretmek, hayatın kendisidir. Kendisini üretmeye adayan Usta için çalışma, yaşamı sürdürmenin temelini emek üzerine inşa etmektir. Neoliberalizmin piyasaya kendini yayması ile birlikte, çalışmanın amacı, para kazanmak olmuştur. Usta, buna direnmeye çalışır. Benliğini bu ideolojiden korumaya çalışır. Zanaatın doğası, işi kendisi için iyi yapmaktır. Neoliberal ideoloji ise var olan her şeyi sermayenin dönmesini sağlayan çarka eklemlemeye çalışır. Neoliberal ideolojinin dünyası ile zanaat ustasının dünyası, çatışır. Doğan gerilim, Usta benliğini ne kadar dirense de dönüştürür. Benliği parçalanır.
Özet (Çeviri)
Producing for a master from Gaziantep is the life itself. For the craftsman who devouts his life to producing, work means constructing the life based on labour. With its spread into the market, neoliberalism has become the purpose of earning money. The master tries to resist this. The nature of craft is to produce well for himself. Neoliberal ideology tries to add everything existing to the wheel of capital circulation. The world of neoliberalism ideology clashes with that of the craftsman. Tension coming out of this conflict turns the identity of the master into a piece of neoliberal ideology no matter how hard he resists. His identity breaks apart.