Yoğun bakım hemşirelerine beyin ölümünü tanıyabilme becerisi kazandırmada video ile eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of education with video in giving intensive care nurses the ability to recognize brain death
- Tez No: 638896
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, yoğun bakım hemşirelerine beyin ölümünü tanıyabilme becerisi kazandırmada teorik ve video destekli eğitimin etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırma, prospektif randomize, deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Şubat-Mayıs 2020 tarihleri arasında videolu eğitim grubunda 25, teorik eğitim grubunda 25 olmak üzere toplam 50 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuştur. Teorik eğitim grubuna beyin ölümü tanısı konulmasının önemi, beyin ölümü ön koşulları, beyin ölümü kriterleri, beyin ölümü tespiti ve bu süreçte hasta ve aileye yaklaşım konularında bilgileri içeren bir slayt sunumu ile eğitim verilmiştir. Video destekli eğitim grubuna ise, teorik eğitim ile birlikte araştırmacı tarafından hazırlanan, hemşirelerin yoğun bakım ünitesinde hasta bakımı sırasında karşılaşabilecekleri ve beyin ölümünden şüphe edebilecekleri parametrelerin, standart hasta üzerinde simülasyon ile anlatıldığı bir video ile eğitim verilmiştir. Veriler, eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitimden 3 ay sonra olmak üzere üç aşamada toplanmıştır. Verilenin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk testi, t testi, Mann Whitney U testi, Friedman testi, Wilcoxon testi ve ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the effectiveness of theoretical and video-assisted training in teaching intensive care nurses the ability to recognize brain death. This research is a prospective randomized, experimental study. The research sample consisted of 50 intensive care nurses, 25 in the video education group and 25 in the theoretical education group, between February and May 2020. The theoretical training group was trained with a slide presentation containing information on the importance of diagnosing brain death, preconditions of brain death, criteria for brain death, detection of brain death and approaching patients and families in the process. The video-assisted training group, together with theoretical training prepared by the researcher, nurses in the intensive care unit during patient care and brain death can be suspected of parameters, the standard patient is taught with a simulation. The data was collected in three stages before training, after training and 3 months after training. In the analysis of the given; identifying statistics, Shapiro Wilk test, t test, Mann Whitney U test, Friedman test, Wilcoxon test and ki-square test were used.