Özetleme ve bilgi haritası oluşturma öğretiminin bilgilendirici bir metni öğrenme ve hatırlama düzeyine etkisi
The Effect of instruction of summarizing and knowledge -map formation to learning and recal leves of a expository text
  1. Tez No: 63890
  2. Yazar: İZZET GÖRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu araştırmada, özetleme kuralları ve bilgi haritası oluşturma öğretiminin lise birinci sınıf öğrencilerinin bir metni öğrenme ve hatırlama düzeyi ile metni çalışma için harcadıkları süreye etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda araştırmada özetleme kurallarının ve bilgi haritası oluşturma öğretiminin (1) öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeyleri ile metni çalışma sürelerine etkisi; (2) özetleme ve bilgi haritası oluşturma becerisi düşük, orta ve yüksek düzeyde olan grupların kendi içinde öğrenme ve hatırlama düzeylerinde fark yaratıp yaratmadığı ile (3) aynı özetleme ve bilgi haritası oluşturma becerisine sahip gruplar arasında öğrenme ve hatırlama düzeyi bakımından fark yaratıp yaratmadığı araştırılmıştır. 103 lise birinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülen araştırmada kontrol gruplu ön test-son test desen kullanılmıştır. Araştırmanın verileri okuduğunu anlama testi ile öğrenme düzeyini belirleme testi aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada öğrencilere özetleme kuralları ve bilgi haritası oluşturma öğretimi verilmiştir, öğrenciler oluşturdukları özet ve bilgi haritalarına göre düşük, orta ve yüksek olarak üç gruba ayrılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin bir bölümü tek yönlü varyans analizi ile test edilmiş, anlamlı bulunan farkların kaynağını belirlemek için de“Duncan”testinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bir bölüm veri ise parametrik olmayan istatistik tekniklerden“Kruskal Wallis”testi ile analiz edilmiş, anlamlı bulunan farkların kaynağını belirlemek ve grupları ikişerli olarak karşılaştırmak için de“Mann- Whitney U”testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. 1. özetleme kuralları ile bilgi haritası tekniğinin öğretildiği gruplardaki öğrenciler ile kendi stratejisini kullanan kontrol grubu öğrencilerinin öğrenme ve hatırlama düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Metni özetleyerek veİİ bilgi haritasını oluşturarak çalışan öğrenciler ile kendi stratejisi ile metni çalışan öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeyleri üzerinde kullandıkları teknikler benzer etkiler sağlamaktadır. Ancak, grupların metni çalışma süreleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur, öğrencilerin metni çalışma süreleri, kullandıkları çalışma tekniğine göre değişmektedir, öğrenciler metni çalışırken en az süreyi kendi stratejilerini kullanırken harcamaktadırlar. 2. özetleme becerisi düşük, orta ve yüksek düzeyde olan öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Özetleme beceri düzeyi yüksek olan öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeyi de yükselmektedir. Bilgi haritası oluşturma beceri düzeyi düşük, orta ve yüksek olan öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bilgi haritası oluşturma beceri düzeyi yüksek olan öğrencilerin öğrenme ve hatırlama düzeyi de yükselmektedir. 3. Aynı özetleme ve bilgi haritası oluşturma becerisine sahip gruptaki öğrencilerin metni çalışırken kullandıkları tekniklerin öğrenme ve hatırlama düzeyine etkisi arasında fark yoktur. Aynı özetleme ve bilgi haritası oluşturma beceri düzeyindeki öğrencilerin kullandıkları metni çalışma teknikleri öğrenme ve hatırlama düzeyleri üzerinde benzer etkiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY The main goal in this study is to examine the effect of the instruction of summarizing rules and knowledge-map formation to learning and recall leves of a text and spent for study the text among the junior (first class) students at high school. In this context, it was investigated the instruction of summarizing rules and knowledge-map formation with respect of following dimensions in the study: (1) the effect to learning and recall levels and time period to study a text among pupils; (2) whether skill level for forming summary and knowledge-map differentiates o a the learning and recall levels within the groups themselves according to low, medium (average) and high levels of their skills or not; and (3) whether it makes differences related to learning and recall levels among the groups which have the same summary and knowledge-map skill or not. In this research conducted on 103 first class students at a high school, it was used pretest-posttest design with matching control group. The data of the research were collected by two test; respectively the reading comprehension test and the determination of learning level test. In the study, it was given instruction to form summarizing rules and knowledge-map to the students. The students were categorized into three groups as“low”,“medium (average)”and“high”according to theiir levels on forming summaries and knowledge-maps. Some of the data yielded from the research were tested by variance of analysis with one direction, and Duncan test is used to determine the source of differences which was found to be significant (meaningful). Some of the data, on other hand, were analysed by“Kruskall Wallis Test”which is one of the non-parametric statistical techniques, and“Mann-Whitney U Test”was used to determine the source of differences which was found to be significant and to compare the groups with two by two. The findings of the research can be given briefly as follows:IV 1) A significant difference couldn't be found between the ggroups which was instructed summarizing rules and knowledge-maptechniques and the students of the control group, who used their own strategy in respect of learning and recall levels. The techniques used by the students who summarized the text and formed knowledge-map, and by other students which studied it with their own strategy on learning and recall levels show similar effects. A significant difference, however, was found between time periods of the groups in studying the text. The time period of the students in studying the text is varied according to their techniques used in the study. The least time period is spent to study the text while pupils use their own strtegy. 2) A significant difference was found between learning and recall levels of the students whose summarizing skills are classified as low, average and high levels. The students whose summarizing skills are classified as“high”have high learning and recall levels as well. A significant difference was also found between learning and recall levels of the students whose forming knowledge-map skills are categorized into low, medium and high levels. The learning and recall levels of the students who have high skills on forming knowledge-map have risen. 3) There is not a difference between the effects of techniques used by the students in studying the text, who have the same skills on summarizing and knowledge-map levels, on learning and recall levels. The techniques to study a text used by the students who have the same skills on summarizing and knowledge-map levels show (provide) similar effects on their learning and recall levels.