Türkiye'nin savunma sanayi ve savunma harcamalarının komşusu olan ülkelerle karşılaştırmalı analizi
Military expenditures and defence indusries of neigbouring coonries compared with Turkey
- Tez No: 63889
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Türkiye'de savunma sanayi ; - Sanayileşme, - AR-GE nin teknolojik gelişmesi, hızlanması ve ekonominin diğer alanlarına yayılması, -Silah üretiminin bazı alanlarında emeğin ve yoğun teknolojilerin kullanılması, yeni istihdam olanaklarının ortaya çıkması, - Yüksek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve elde tutulması, - Savunma harcamalarının yerli üretim nedeniyle azaltılarak ödemeler dengesi üzerindeki boşluklarının hafifletilmesi, - Savunma sanayi Ekonomiye uyarıcı, canlandırıcı ve hızlandırıcı etkiler meydana getirmesi sebebiyle, diğer sanayi dallan arasında önemli bir yer tutmaktadır. Tezin ilk bölümünde savunma sanayi kavramı genel olarak ele alınmış olup tanımı, ekonomik bağlantılarının piyasa ve firma bazında incelenmesi yapılmıştır. Ayrıca karşılaşılan sorunlara ve bunların çözümüne ilişkin AR-GE faaliyetlerinin önemi üzerinde durulmuştur. îkinci bölümde TÜRKİYE'nin savunma sanayi incelenmiştir. Bu bölümde Türkiye' nin savunma sanayi zorunluluğu ve bunun temelindeki sebepler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde TÜRKIYE'nin savunma harcamaları, planlanan yatırımlar açısından ele alınarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise TÜRKIYE'ye komşu ülkelerin, savunma sanayileri ve savunma harcamaları incelenmiştir. Bu incelemede Türkiye ile yapılan karşılaştırmalar üzerinde önemle durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Defence Industry in Turkey; Industrialization, The growing and increasing of Research and Development and spreading of it to the other fields of Economy, Providing high tecnology and workmanship for arm production and creating new employment facilities, To supply better training to have well -behaved and qualified employees, Reducing military expenditures to protect domestic production and stabilizing the balance of national budget, As defence industry encourages economy by positive impacts to be considered outweigh than the other industries. The concept of defence industry is considered in general and examined according to economical connections through firms and public market. The research and development of problems confronted and their solutions are also mentioned in the first part. The defence industry of Turkey is examined and the basic reasons for requirement of Turkey to estabilish defence industry are sought in the second part. Defence expenditures of Turkey are explored with a focus to investments considered for future. Defence industries and military expenditures of neighbouring countries are studied and carefully compared with Turkey as a conclusion.