Aralıklı açlık uygulamasının serum irisin ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) üzerine etkisi
The effect of intermittent fasting on serum irisin and vascular endothelial growth factor (VEGF)
  1. Tez No: 638908
  2. Yazar: SAFİYE BEYZA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. FAHRİ BAYIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aralıklı Açlık Uygulamasının Serum İrisin ve Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) Üzerine Etkisi Son yıllarda obezite ve birçok kronik hastalığın iyileşme sürecinde aralıklı açlık rejimlerine yönelim artmıştır. Bu rejimlerin metabolizma üzerine olan etkilerinin altında yatan mekanizmalara ilişkin anlayışımız sınırlıdır. Bu çalışmada aralıklı açlığın beyaz adipoz doku bejleşmesiyle ilişkili olan irisin ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeylerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya; 20-50 yaş aralığında herhangi bir kronik hastalığı olmayan, BKİ değeri 19-30 arası, toplam 24 (13 erkek ve 11 kadın) gönüllü birey dahil edildi. Katılımcılar 20 gün boyunca günlük 16 saatlik aralıklı açlık uyguladı. Uygulama sonrası kişiler rutin beslenme düzenlerine geri döndü. Kişilerin aralıklı açlık öncesi (1. ölçüm), sonrası (2. ölçüm) ve uygulamadan 1 ay sonra (3. ölçüm) olmak üzere venöz kanları ve antropometrik ölçümleri alındı. Elde edilen serumlardan ELISA yöntemiyle VEGF ve irisin düzeyleri ölçüldü. Antropometrik veriler ve ELISA sonuçları SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Katılımcıların ağırlık değişimleri değerlendirildiğinde 1. ölçüm ile 2.
Özet (Çeviri)
In recent years, the trend towards intermittent fasting regimens has increased in the treatment of obesity and many chronic diseases. Our understanding of the mechanisms underlying the effects of these regimens on metabolism is limited. The aim of this study is to investigate the effect of intermittent fasting on irisin and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels associated with white adipose tissue beigeging. A total of 24 (13 males and 11 females) volunteer individuals between 20-50 years of age without any chronic disease, BMI value between 19-30 were included in the study. Participants performed 16 hours of intermittent fasting daily for 20 days. After the fasting, the volunteers returned to their routine diet. Venous blood and anthropometric measurements of the individuals were taken before intermittent fasting (1st measurement), after (2nd measurement) and 1 month after fasting (3rd measurement). VEGF and irisin levels were measured by ELISA method. Anthropometric data and ELISA results were analyzed with SPSS 22.0 program.