Ratlarda aralıklı açlık ve egzersiz uygulamasının serum irisin ve ıgf-1 düzeyleri üzerine etkisi
The effect of intermittent fasting and exercise application on serum irisin and igf-1 levels in rats
  1. Tez No: 964658
  2. Yazar: MİRAY ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNÜBOL AYPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışma, aralıklı açlık ve egzersizin serum irisin ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 48 erkek Sprague Dawley rat kullanılmıştır. Gruplar, G1 (Kontrol 1); ad libitum yem ve su erişimi olan grup, G2 (Kontrol 2); ad libitum yem ve su erişimi olan ve egzersiz yapan grup, G3; 09:00–17:00 saatleri arasında sınırlı yem ve su erişimi olan grup, G4; 09:00–17:00 saatleri arasında sınırlı yem erişimi, suya ad libitum erişimi olan grup, G5; 09:00–17:00 saatleri arasında sınırlı yem ve su erişimi olan ve egzersiz yapan grup, G6; 09:00–17:00 saatleri arasında sınırlı yem erişimi, suya ad libitum erişimi olan ve egzersiz yapan grup, şeklinde oluşturulmuştur. Aralıklı açlık modeli olarak 16:8 zaman kısıtlı beslenme düzeni ve yüzme egzersizi protokolü uygulanmıştır. Dört haftalık denemenin sonunda serum örneklerinde irisin, IGF-1, glukoz, üre azotu, kreatinin, ürik asit, AST, ALT, total kolesterol, trigliserit, HDL-C, LDL-C düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmada, irisin düzeylerinin özellikle G6 grubunda anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. G3, G4 ve G5 gruplarında da kontrol gruplarına göre belirgin artışlar görülmüştür (P0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to evaluate the effects of intermittent fasting and exercise on serum levels of irisin and insulin-like growth factor-1 (IGF-1). Materials and Methods: A total of 48 male Sprague Dawley rats were used in the study. The animals were divided into six groups as follows: G1 (Control 1); ad libitum access to food and water, G2 (Control 2); ad libitum access to food and water, G3; restricted access to food and water between 09:00 and 17:00, G4; restricted access to food between 09:00 and 17:00 with ad libitum access to water, G5; restricted access to food and water between 09:00 and 17:00 with exercise, G6; restricted access to food between 09:00 and 17:00 with ad libitum access to water and exercise. A 16:8 time-restricted feeding model was used to implement intermittent fasting and a swimming exercise protocol was applied. At the end of the four-week trial, serum levels of irisin, IGF-1, glucose, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, uric acid, AST, ALT, total cholesterol, triglycerides, HDL-C, and LDL-C were measured. Results: The study demonstrated that irisin levels significantly increased, particularly in the G6 group. Marked increases were also observed in groups G3, G4, and G5 compared to the control groups (P0.05).