Aralıklı açlık uygulamasının serum arjinaz-2 ve IGF-1 seviyeleri üzerine etkisi
Effects of intermittent fasting on serum arginase-2 and IGF-1 levels
  1. Tez No: 635477
  2. Yazar: BETÜL SUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET SALİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma aralıklı açlık uygulamasının, insülin direnci, glukoz intoleransı, obezite ve inflamasyonla ilişkili olduğu düşünülen arjinaz-2 ile büyüme ve gelişmede ve aynı zamanda birçok kronik hastalığın patofizyolojisinde önemli bir rol oynayan IGF-1 seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan, VKİ değerleri 18 ila 30 arasında değişen, 20-40 yaş aralığındaki toplam 20 gönüllü birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen gönüllüler 3 hafta boyunca günün 16 saati yiyecek ve içecek kısıtlamasından oluşan bir tür aralıklı açlık uygulaması olan zaman kısıtlı beslenme yöntemi ile beslenmişlerdir. Katılımcıların aralıklı açlık uygulaması öncesi (AAÖ), sonrası (AAS) ve orta dönem izlem (ODİ) sonrası (aralıklı açlık uygulaması bitiminden 1 ay sonra) serum örnekleri ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Serum arjinaz-2 ve IGF-1 değerleri ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Elde edilen tüm sonuçlar SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların vücut ağırlıkları ile vücut yağ yüzdeleri incelendiğinde AAÖ ile AAS arasında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma (p0.05). Bununla beraber AAÖ, AAS ve ODİ sonrasındaki IGF-1 ile arjinaz-2 arasında güçlü bir korelasyon saptanmıştır. Aralıklı açlık, vücut ağırlığı ve vücut yağının azalmasında etkili bir uygulamadır. Aralıklı açlığın vücut üzerindeki etkileri artan IGF-1 seviyesi üzerinden gerçekleşiyor olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at examining the effect of intermittent fasting on the levels of IGF-1, which play an important role in the growth and development and also plays a significant role in the pathophysiology of many chronic disease with arginase-2, which is thought to be associated with insulin resistance, glucose intolerance, obesity and inflammation. The study was carried out with a total of 20 volunteer individuals between the ages of 20 and 40 years old, with no chronic conditions, BMI values ranging from 18 to 30. Volunteers involved in the study were time-restricted feeding, a type of intermittent fasting application consisting of food and beverage restrictions 16 hours a day for 3 weeks. Serum samples and anthropmetric measurements were taken before the intermittent fasting application of the participants (BIF), post (PIF) and after mid-term follow-up (AIF) (1 month after the end of intermittent fasting application). Arginase-2 and IGF-1 were measured by the ELISA method. All results obtained were analyzed with the SPSS 22.0 package program. When the body weights of the participants and body fat percentages were examined, a statistically significant decrease between BIF and PIF (p0.05). However, a strong correlation was detected between IGF-1 and Arginase-2 before, after and after 1 month of follow-up. Intermittent fasting is an effective practice in reducing body weight and body fat. The effects of intermittent fasting on the body may be taking place through an increasing IGF-1 level.