Prepubertal çocuklarda skrotal doppler ultrason incelemesinde renkli, power ve mikro V doppler tekniklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 638919
  2. Yazar: SAMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAN CİMİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: MicroV Doppler ultrason küçük vasküler yapıların akım dinamiğini kalitatif olarak ortaya koyan noninvaziv bir Doppler ultrasonogafi (USG) tekniğidir. Klasik Doppler USG küçük damar akımını artefakt olarak görmektedir ve bu nedenle mikrodamarların kan akımını etkili bir şekilde ortaya koyamamaktadır. Bu nedenle küçük damarların yavaş akımını kalitatif ve kantitatif olarak ölçmeye olanak sağlayan MicroV Doppler USG tekniğinin klasik yöntemler olan renkli ve power Doppler tekniklerinden üstün olacağını düşünmekteyiz. Böylece skrotal ağrı ile gelen ve testis torsiyonu düşünülen hastaların erken tanı almasına katkı sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: 01.07.2019- 01.12.2019 tarihleri arasında hastanemiz çocuk acile veya polikliniğe başvuran ve skrotal Doppler ultrasonografi isteği ile bölümümüze testis torsiyonu süphesi ile yönlendirilen 5-15 yaş aralığındaki 57 erkek çocuk çalışmaya dahil edildi Ultrasonografik incelemeler yüksek çözünürlüğe sahip Doppler ultrasonografi cihazı ile (Esaote MyLab 9, Genoa, Italy) 12–5 MHz'lik geniş bantlı lineer dizilimli problar kullanılarak gerçekleştirildi. Renkli, power ve MicroV Doppler ultrason tekniği ile küçük çaplı testikuler damar yapısı incelendi. Ayrıca Qpack uygulaması ile Doppler incelemesi sırasında seçeceğimiz belirli bölgeye (Region Of İnterest) ROİ koyarak o bölgedeki vaskülarite kantitatif olarak ölçülmeye çalışıldı. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama,standart sapma,sıklık ve yüzde dağılımları), Shapiro – Wilk normallik testi, bağımsız t testi, Mann Whitney U testi, ki-kare testi kullanılmıştır. Gözlemçi içi ve gözlemciler arası uyumluluk ağırlıklı kappa testi ile belirlenmiş olup, PD ve Micro V arasında duyarlılık, özgüllük, pozitif kestirm değeri, negatif kestirim değeri ve testin doğruluğu hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: MicroV Doppler ultrasound is a noninvasive Doppler ultrasonography (USG) technique that qualitatively reveals the flow dynamics of small vascular structures. Classical Doppler USG comprehends small vessel flow as artifact and therefore cannot effectively reveal the blood flow of microvessels. Classical Doppler USG tecniques can not reveal blood flow of microvessel , because of an artefact . For this reason, we think that MicroV Doppler USG technique, which enables to measure the slow flow of small vessels qualitatively and quantitatively, will be superior to the classical and color Doppler techniques. Thus, it will contribute to the early diagnosis of patients who come with scrotal pain and are considered to have testicular torsion. Materials and Methods: Between the dates of 01.07.2019- 01.12.2019, 57 boys between the ages of 5-15 who were admitted to the pediatric emergency department or outpatient clinic of our hospital with the request of scrotal Doppler ultrasound were included in the study. Ultrasonographic examinations were performed with high resolution Doppler ultrasonography device (Esaote MyLab 9, Genoa, Italy) using 12-5 MHz broadband linear array probes. The structure of small vessels in the testicles was examined with color, power and MicroV Doppler ultrasound technique. In addition, with the Qpack application, we tried to quantitatively measure the vascularity by placing ROI (Region Of Interest) in a specific region that we had selected during the Doppler examination. Statistical analyzes were done with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency and percentage distributions), Shapiro - Wilk normality test, independent t test, Mann Whitney U test, chi-square test were used in the analysis of the data. Intra-observer and inter-observer compatibility was determined by weighted kappa test.