Prepubertal çocuklarda penis boyu ölçümü
Penis size measurements in prepubertal children
  1. Tez No: 247791
  2. Yazar: YAŞAR HÜSEYİN ONGANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEYAMİ CİNAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, prepubertal çocuklarda penis boyu anormal değerlendirmelerinin yapılabilmesi için gerekli olan toplumumuz referans değerlerinin elde edilebilmesi ve farklı etnik topluluk ve coğrafyada yaşayan çocuklarla toplumumuz çocuklarının ortalamaları arasında fark olup olmadığını belirlemektir.Penis boyu ölçümlerinde tam gerdirilmiş penis boyu ölçüm yöntemi kullanılırken, penis çevresi ölçümünde ise penis orta kısmının çevresinin ölçümü yapılmıştır. Bütün ölçümler tek bir araştırıcı tarafından ve iki defa yapılıp ortalama değerleri alınmıştır.Gönüllüler üniversitemiz genel pediatri polikliniğine başvuranlar, iki ilköğretim okulu taramasındaki öğrenciler, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve hastanemiz bebek odasında doğan bebeklerden oluşmuştur. Prematürite, obezite, kronik hastalık, hipospadias, endokrinolojik hastalığı olanlar çalışmaya alınmamıştır.Kesitsel olarak planlanan çalışmada, penis boyu ve çevresi ile yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve boy yaşı arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testiyle incelendi. Mevcut çalışma ile daha önce yapılmış çalışmalar arasında penis boyu ve ölçümlerinin benzer olup olmadığı Tek Örneklem t testiyle değerlendirildi. Referans yüzdelik eğrilerinin oluşturulmasında Penalized Olabilirlik'le LMS yöntemi uygulandı.Çalışma sonucunda penis boyu ve çevresi ile ilgili normal değerler, persentil eğrileri tanımlanmış, literatürdeki diğer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Mevcut kullanılan ve refeans olarak kabul edilen penis boyu değerleri ile Türk çocuklarının penis boyu karşılaştırmalarında çalışmamız sonucunda anlamlı farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer coğrafyalar ve benzer etnik topluluklarda benzer penis boyu ölçümleri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma ile literatüre prepubertal çocuklarda penis çevresi ölçümleri için yeni referans değerler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate abnormal penis length in children by establishing the reference values in Turkish population and to compare the mean penis length and other parameters with alternates from different ethnic populations and geographyComplete stretch penis length and midpenis circumference measurements were used for penis length and penis circumference evaluations, respectively. All measurements were done twice by only one investigator and mean values were recorded.General pediatry patients of Gazi University, students of two different primary schools, newborns of Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi and Gazi University are the participants of our study. Prematurity, obesity, chronic disease and hypospadias were exclusion criterias for this study.In this cross sectional study, the relation of penis length and circumference with age, height, weight and height age of patient was investigated by Pearson correlation test. Single sample t test was used in order to compare the similarity of our study findings with the previous ones for penis length measurements. While composing reference percentage curves, LMS method with Penalized probability was used.Finally, normal values for penis length and circumference, percentile curves were established and these findings were compared with the results of previous studies. Significant differences were found between penis length of Turkish children and recently used reference values for evaluating penis length. Similar penis length values were detected in similar ethnic populations and children living in similar geography. With this study novel reference values for penis length in prepubertal children were presented to the literature.