Pediatrik keratokonus hastalarında hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavi sonuçlarımız
Accelerated corneal collagen cross-linking on postoperative results in pediatric keratoconus patiens
  1. Tez No: 638918
  2. Yazar: MEHMET TAYFUR
  3. Danışmanlar: UZMAN SERAP YURTTAŞER OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Çalışmamızda, hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) tedavisinin pediatrik keratokonus olgularında etkinlik ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Göz Kliniği kornea biriminde pediatrik keratokonus tanısı ile hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisi uygulanmış ve operasyon sonrası en az 1 yıl takip edilmiş olgular çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1.3.6. ay ve 1. yıl görme keskinlikleri, refraktif ve topografik keratometrik ölçümleri, tomografik ve topografik indeksleri, speküler mikroskopi değerleri ve göz içi basınçları dosyalarından not edildi. Bulgular: Çalışmaya 22 hastanın 33 gözü dahil edilmiştir. Hastaların 8'i (%36.4) kız, 14'ü (%63.6) erkektir. Çalışmaya katılan çocukların yaşları 13 ile 18 arasında değişmekte olup, ortalama 16,85 ± 1,15 yaş olarak saptanmıştır. 33 gözün 18'i (%54.5) sağ göz, 15'i (%45.5) sol gözdür. Maksimal keratometri (Kmax) 47,22 ila 63,65 diyoptri (D) arasında değişmektedir (Amsler-Krumeich'e göre keratokonus grade I ile IV). Hastaların ortalama takip süreleri 17,27 ± 5,63 aydır. Tedavi öncesi en iyi düzeltilmiş görmek keskinliği (EİDGK) ortalama 0,45 ± 0,27 logMAR iken, 1. yılda EİDGK 0,33 ± 0,24 logMAR'dır. EİDGK'daki görme kazanımı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,014). Tedavi öncesi sferik refraktif değer (SRD), silindirik refraktif değer (SilRD), sferik eşdeğer (SE), topografik astigmatik değer (TAD), astigmatik aks (AKS), K1 (en düz keratometri), K2 (en dik keratometri), Kort (ortalama keratometri) ve Kmax ölçümlerinde postoperatif 1. yıl sonunda anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0,05). KÇB öncesine göre 1. yıl sonunda posterior elevasyon (KVb) değerlerinde istatistiksel anlamlı değişim saptanmazken (p>0,05) anterior elevasyon (KVf) ölçümlerinde KÇB öncesine göre istatistiksel anlamlı azalma saptandı (p=0,001). Tomografik indekslerde SIb, BCVb ve RMSA-b 1. yılın sonunda istatistiksel olarak anlamı değişim saptanmadı (p>0,05). Bunun aksine SIf, BCVf ve RMSA-f ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (sırayla p=0,007, p=0,003, p=0,005). Tedavi öncesine göre ilk 6 ay en ince korneal kalınlık (EİKK) ve santral korneal kalınlık (SKK) değerlerinde istatistiksel anlamlı azalma saptansa da postoperatif 1. yılda iyileşme göstererek preoperatif değerlere yaklaştığı tespit edildi (6. ay sırayla p=0,001, p=0,001 iken 1. yıl p>0,05). Korneal volüm (CV) preoperatif değerlere göre 1. yılın sonunda başlangıç değerlerine yaklaşarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Tedavi öncesi ortalama endotel sayısı ve göz içi basıncında 1. yılın sonunda istatistiksel anlamlı fark saptamadık (p>0,05). Kmax değişimi üzerine yaptığımız korelasyon analizi sonucu tedavi öncesi parametrelerle Kmax değişimi arasında korelasyon saptanmazken, EİDGK kazanımı üzerine yaptığımız regresyon analizi sonucu KÇB öncesi Kmax ve EİDGK'nın EİDGK kazanımı üzerinde etkili olduğunu gördük. Sonuçlar: Hızlandırılmış KÇB pediatrik keratokonusda progresyonu durdurmada etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Pediatrik keratokonus tanısı konulduktan sonra progresyon beklenmeden KÇB yapılmalıdır. Ayrıca tedavi öncesi EİDGK düşük olan hastalarda EİDGK kazancının daha fazla olması görme düzeyi düşük olan hastalarda bile KÇB başarısı için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the efficacy and safety of accelerated corneal collagen cross-linking (CXL) treatment in pediatric keratoconus cases. Material and Method: The cases of pediatric keratoconus with accelerated corneal collagen cross-linking treatment and followed-up for at least 1 year after the operation in the cornea unit of the eye clinic of Istanbul Prof. Dr. Cemil Tascıoglu City Hospital were included in the study. Preoperative and postoperative 1.3.6. month and 1st year visual acuity, refractive and topographic keratometric measurements, tomographic and topographic indices, specular microscopy examination and intraocular pressures were noted. Results: 33 eyes of 22 patients were included in the study. Of the patients, 8 (36.4%) are girls and 14 (63.6%) are boys. The ages of the children participating in the study ranged between 13 and 18, with an average of 16.85 ± 1.15 years. Of the 106 eyes, 18 (54.5%) are the right eye and 15 (45.5%) are the left eye. Maximal keratometry (Kmax) ranged from 47,22 to 63,65 diopter (D) (keratokonus grade I to IV according Amsler-Krumeich). The mean follow-up time of the patients was 17.27 ± 5.63 months. While the preoperative best corrected visual acuity (BCVA) average is 0.45 ± 0.27 logMAR, in the 1st year, the BCVA is 0.33 ± 0.24 logMAR. Visual gain in BCVA was statistically significant (p=0.014). There was no significant change in spherical refractive value (SRV), cylindrical refractive value (CRV), spherical equivalent (SE), topographic astigmatic value (TAV), astigmatik axis (AA), K1 (flattest keratometry), K2 (steepest keratometry), Kavg (average keratometry) and Kmax measurements before CXL at the end of the first postoperative year (p> 0.05). While there was no statistically significant change in posterior elevation (KVb) values at the end of the first year compared to the pre-CXL, there was a statistically significant decrease in anterior elevation (KVf) measurements (p=0.001). Among the tomographic indexes, SIb, BCVb and RMSA-b were not statistically significant at the end of the first year (p> 0.05). In contrast, there was a statistically significant decrease in SIf, BCVf and RMSA-f measurements (p=0.007, p=0.003, p=0.005, respectively).Although there was a statistically significant decrease in the thinnest corneal thickness (TCT) and central corneal thickness (CCT) values in the first 6 months before the treatment, we observed that it showed improvement in the first postoperative year and approached preoperative values (6th month, respectively, p = 0.001, p = 0.001, 1st year p> 0.05). According to preoperative values, corneal volume (CV) approached the baseline values at the end of the first year and there was no significant difference (p> 0.05). We did not find any statistically significant difference in the mean endothelial cell count and intraocular pressure (IOP) the end of the first year (p> 0.05). As a result of the correlation analysis we performed on the Kmax difference, we did not find a correlation between the parameters before the treatment and the Kmax difference. However, as a result of the regression analysis on EIDGK acquisition, we found that Kmax and EIDGK were effective on EIDGK gain before CXL. Conclusions: Accelerated CXL is an effective and safe method of stopping progression in pediatric keratoconus. After the diagnosis of pediatric keratoconus is diagnosed, CXL should be performed without waiting for progression. In addition, the prevalence of BCVA gain in patients with low BCVA before treatment is promising for success of the CXL, even in patients with low vision.