Bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 40 yaş ve üzeri erişkinlerde üriner inkontinans ve ilişkili faktörlerin yaşam kalitesine etkileri
Impacts on life quality of family health center registered adults aged 40 and over with urinary incontinence and its related factors
  1. Tez No: 638921
  2. Yazar: EMİNE SERPİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Hastalarla ilk temas kuran, değerlendiren, onların tedavisini düzenleyen veya bir üst basamağa yönlendiren doktorlar aile hekimleridir. Üriner inkontinans toplumda sık görülmesine rağmen genellikle şikâyet konusu edilmeyen, çok ileri boyutlara ulaşmadıkça kolay dile getirilemeyen bir hastalıktır. Bu nedenle özellikle kişiyi ilk gören hekimin üriner inkontinans ile ilgili değerlendirme yapması hastalığın gözden kaçmaması ve tedavisinin gecikmemesi yönünden büyük önem taşır. Bu araştırma ile bir aile sağlığı merkezine kayıtlı erişkinlerin üriner inkontinans sıklığının belirlenmesi ve bu durumun yaşam kalitesine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Antalya Korkuteli Yeşilyayla Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, 40 yaş ve üzerinde 322 kişi katılmıştır. Katılımcılar yaş gruplarına göre tabakalı örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Katılımcıların yaşam kalitesi WHOQOL-Bref ölçeği ile üriner inkontinansları ICIQ-SF ölçeğiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %39,8'i bazen idrar kaçırdığını belirtmiştir; %30,12'si kadın, %9,68'i erkektir. Ancak katılımcıların %73,6'sı idrar kaçırma şikâyeti için hiç doktora gitmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The doctors who first contact patients, evaluate them, regulate their treatment, or refer them to a higher step are family physicians. Urinary incontinence is a disease that is often seen in society, but is not often the subject of complaints, unless it reaches very advanced dimensions and can not be expressed easily. For this reason, it is important that the physician who sees the person first, make an assessment about urinary incontinence in terms of the disease not to be overlooked and the treatment not to be delayed. The aim of this study was to determine the frequency of urinary incontinence in adults enrolled in a family health center and to investigate the effect of this condition on quality of life. Materials and Methods: 322 people aged 40 and over registered to Antalya Korkuteli Yeşilyayla Family Health Centre participated in the study. Participants were determined by stratified sampling method according to age groups. The quality of life of the participants was evaluated with the WHOQOL-Bref scale and their urinary incontinence was evaluated with the ICIQ-SF scale. 39.8% of the participants stated that they sometimes missed urine; %30,12 are female, %9,68 are male. However, 73,6% of the participants never went to the doctor with a urinary incontinence complaint.