Nandina domestica (cennet bambusu) ve Loropetalum chinense (Çin püskülü) türlerinin mikroçoğaltım çalışmaları
Studies on micropropagation of Nandina domestica (heavenly bamboo) and Loropetalum chinense (Chinese fringe flower)
  1. Tez No: 638929
  2. Yazar: NESLİHAN BABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAKİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Ziraat, Biology, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Süs bitkisi olarak ülkemizde son yıllarda yaygın olarak kullanılan ve gelenekesel yöntemlerle üretimi zor olan Nandina domestica (Cennet Bambusu) ve Loropetalum chinense (Çin Püskülü) bitkilerinin mikroçoğaltım protokolleri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla her iki bitki için doku kültürü çalışmalarında yaygın kullanılan MS ve DKW besi ortamları ile bitkilerin toprak istekleri göz önünde bulundurularak MS besi ortamının modifiye edilmesi ile hazırlanan MS-Mod ve DKW besi ortamının modifiye edilmesi hazırlanan DKW-Mod besi ortamları kullanılmıştır. Besi ortamı denemelerinde Nandina domestica çoğaltımı için en uygun ortamın 1,00 mg/L BAP içeren MS-Mod besi ortamı olduğu belirlenmiştir. Belirlenen MS-Mod besi ortamına farklı konsantrasyonlarda IBA (0,01, 0,05, 0,10, 0,20 mg/L) ve NAA (0,01, 0,05, 0,10, 0,20 mg/L) eklenerek oksinlerin Nandina domestica çoğalmasına etkileri de incelenmiştir. Eksplant başına sürgün sayısının 1,00 mg/L BAP ve 0,01 mg/L IBA içeren MS-Mod ortamında olduğu belirlenmiştir. Loropetalum chinense için 1,00 mg/L BAP içeren DKW besi ortamının mikroçoğaltım için en uygun ortam olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Ayrıca 1,00 mg/L BAP içeren MSMod besi ortamının da mikroçoğaltımda kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Nandina domestica (Cennet Bambusu) ve Loropetalum chinense (Çin Püskülü) bitkileri için standart ortamlar dışında da mikroçoğaltım için kullanılabilecek besi ortamları tespit edilmiştir. Her iki bitki için de mikroçoğaltım için uygun prosedür oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As an ornamental plant, it is aimed to develop micropropagation protocols of Nandina domestica (Heavenly Bamboo) and Loropetalum chinense (Chinese Fringe Flower) plants, which are widely used in our country in recent years and which are difficult to produce with traditional methods. For this purpose, MS and DKW medium which are used commonly; MS-Mod and DKW-Mod medium which are prepared considering the soil requirements of the plants were used for both plants. It was determined that the most suitable medium for Nandina domestica propagation was MS-Mod medium containing 1,00 mg / L BAP in the media. IBA (0,01, 0,05, 0,10, 0,20 mg / L) and NAA (0,01, 0,05, 0,10, 0,20 mg / L) to the determined MS-Mod medium) and the effects of auxins on Nandina domestica proliferation were also investigated. The number of shoots per explant was determined to be in the MS-Mod medium containing 1,00 mg / L BAP and 0,01 mg / L IBA. For Loropetalum chinense, it was determined that the DKW plant medium containing 1,00 mg / L BAP was the most suitable medium for micropropagation. In addition, it has been demonstrated that the MS-Mod medium containing 1,00 mg / L BAP can be used in micropropagation. According to the results obtained in the study, besides the standard medium for Nandina domestica (Heavenly Bamboo) and Loropetalum chinense (Chinese Fringe Flower) plants, proliferation medium that can be used for micropropagation have been determined. A suitable procedure for micropropagation has been established for both plants.