Ruh sağlığı bölge hastanelerinde çalışan hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışları
Attıtudes and behaviors of nurses working in mental health region hospitals towards care focused nurse-patient interaction
  1. Tez No: 638928
  2. Yazar: BERNA SERTGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki ruh sağlığı bölge hastanelerinin yetişkin psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki beş ruh sağlığı bölge hastanesinin yetişkin psikiyatri servislerinde çalışan ve içleme kriterlerini karşılayan 155 hemşire oluşturmuştur.Araştırmanın verileri,“Hemşire Bilgi Formu”ve“Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı testler (ortalama, standart sapma, medyan, yüzde dağılımları), Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Dunn Testi ve Spearman Rank Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %71'i kadın, %29'u erkek olup yaş ortalaması 34,5±8,8'dir. Katılımcıların eğitim durumları, %8,4'ü lise, %7,1'i ön lisans, %74,2'si lisans ve %10,3'ü lisans üstü şeklindedir. Hemşirelerin %32,3'ü 5 yıl ve altında, %21,9' u 6-10 yıl ve %45,8'i 11 yıl ve üstü toplam çalışma deneyimine sahiptir. Hemşirelerin ölçekten aldıkları toplam puan ortalamaları, önemlilik alt boyutu için 311,6±28,6, yeterlilik alt boyutu için 291,2±32,9, uygulanabilirlik alt boyutu için ise 274,2±41,5 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelerin bakım odaklı hemşire- hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışları olumlu düzeydedir. Psikiyatri servisinde çalışan hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışlarının geliştirilmesi amacıyla eğitimler planlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study of nurses working in adult psychiatric clinics of mental health region hospitals in Turkey in order to determine their attitudes and behaviors towards care focused nurse patient interaction. The sample of the study, working in the adult psychiatric clinics of five mental health region hospitals in Turkey and it consisted of 155 nurses to meet the inclusion criteria. The data of the research were collected with the“Nurse Information Form”and“Care Focused Nurse-Patient Interaction Scale”. Descriptive tests (mean, standard deviation, median, percentage distributions), Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Dunn Test and Spearman Rank Correlation test were used in evaluation of the collected data. The percentage of the nurses participating in the study 71% are women and 29% are men and average age of participants is 34.5 ± 8.8. The educational status of participants, 8.4% high school, 7.1% pre-graduate, 74.2% undergraduate and 10.3% graduate education. The percentage of total work experience of the nurses, 32.3% 5 years or less, 21.9% of 6-10 years and 45.8% of 11 years or more. The mean total score of the nurses on the scale was 311.6 ± 28.6 for the sub-dimension of importance; 291.2 ± 32.9 for adequacy sub-dimension and 274.2 ± 41.5 for feasibility sub-dimension. The attitudes and behaviors of the nurses participating in the research towards the care focused nurse-patient interaction are at a positive level. It may be recommended to plan trainings in order to improve the attitudes and behaviors of the nurses working in the psychiatry clinic towards care focused nurse-patient interaction.