Kocaeli bölgesi serbest T3, serbest T4 ve TSH düzeylerinin popülasyona dayalı referans aralıklarının belirlenmesi
Determination of population based reference intervals of kocaeli region free T3, free T4 and TSH levels
  1. Tez No: 638947
  2. Yazar: İLHAMİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEYLA ERALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda Kocaeli bölgesi için Tiroid Stimüle Edici Hormon (TSH), Serbest Triiyodotironin (sT3) ve Serbest Tiroksin (sT4) testlerinin referans aralıklarını belirlemeyi amaçladık. Referans aralıkları belirlerken hem direkt (prospektif) yöntemi hemde indirekt (retrospektif) yöntemi kullanarak ayrı ayrı hesaplayarak test kiti üreticisi firmaların temin ettiği referans aralıkları ile uyumunu veya farkını karşılaştırıp bölgemiz için tiroid hormonları hakkında fikir elde etmeyi hedefledik. Yöntem: Prospektif yöntemle olan çalışmamızdaki referans bireyleri Kocaeli ili Aile Sağlığı Merkezleri ve Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne gelen, tiroid fonksiyonları açısından sağlıklı olduklarını beyan eden, dışlama kriterlerimize uygun, onam formları alınmış, 18 yaşından büyük 450 kişiyle elde ettik. Retrospektif yöntemle oluşturulan referans aralıklar için gerekli olan verileri Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi laboratuvar bilgi sistemininden elde ettik. Elde edilen verilerin dağılımlarını inceleyerek normal dağılım gösteren sT3 testinin referans aralıklarını parametrik yöntem ile, normal dağılım göstermeyen TSH ve sT4 testlerinin referans aralıklarını ise non-parametrik yöntem kullanarak hesapladık. Bulgular: Prospektif ve retrospektif çalışmalardan elde ettiğimiz referans aralıkları karşılaştırdığımızda birbiri ile uyumlu sonuçlar elde etmemize rağmen prospektif yöntemle elde edilen referans aralıkların daha dar aralığa sahip olduğu görüldü. Gerek prospektif gerekse retrospektif çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile kit üreticisi firmanın temin ettiği referans aralıklar karşılaştırıldığında özellikle TSH testi için önemli düzeyde farklılık olduğunu tesbit ettik. Çalışmamızın sonuçlarına göre TSH testinin üst limiti çok daha düşük seviyelerdeydi. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları uluslararası kuruluşların her laboratuvarın kendi referans aralığını belirlemesi gerektiği yönündeki önerilerini destekler niteliktedir. Prospektif yöntemin çeşitli faktörlerle uygulanamadığı durumlarda retrospektif yöntemin de kit üreticisi firmaların temin ettiği referans aralıklarını kullanmaktan daha sağlıklı olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our purpose is analyzing the reference intervals of Thyroid Stimulating Hormone (TSH), Free Triiyodotironin (fT3) and Free Tiroksin (fT4) tests in Kocaeli district. We aimed to have an idea about thyroid hormones for our district by comparing the consistency or the difference with reference intervals provided by producer firms of test kit by calculating one by one both using direct (prospective) and indirect (retrospective) methods. Method: For this analysis of prospective studies we enrolled 450 reference persons who visited Kocaeli Family Health Centers and Kocaeli University Research and Application Hospital and declares himself as having healthy thyroid functions and suitable for exclusion criteria, filled consent forms, and above 18 years old. We obtained the necessary data for the reference intervals created with the retrospective method from the laboratory information system of Kocaeli University Research and Application Hospital. We calculated reference intervals of fT3 test which is normally distributed by parametric method and TSH and fT4 tests which are non-normally distributed by non-parametric method. Results: Comparing the reference periods based on prospective and retrospective studies, although there are compatible results with each other the findings reveal that the reference values obtained by direct method has partially limited period. Especially TSH test was noticeably low in accordance with the determined upper limit when we compare the findings of both prospective and retrospective studies and the reference intervals provided by kit producer firm. Conclusions: The findings of our study supports the suggestions of international organisations of every laboratory should determine its own reference intervals. In case of the absence of prospective methods, using retrospective method is more healthier than using reference intervals provided by kit producer firms.