Araştırma ve uygulama sürecinde kütle-yüzey ilişkisi
Mass-surface relationship in the process of research and practice
- Tez No: 63896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMTAZ DEMİRKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Günümüzde, sanatsal yaratım süreci içerisinde 'bireyin özgürlük alanı' oldukça geniş bir yere sahiptir. 'Özgürlük alanı', tarihsel süreç içerisinde hiç de küçümsenmeyecek mücadelelerin sonucunda açılmış, genişlemiştir. Ancak, 'özgürlük' gibi bir kavram, sınırlar ortaya konmadığı sürece bir belirsizliğin ifadesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, uygulama-yaratım süreci içerisinde, bir bakıma, özgürlüğü budayan sınırlar üzerinde dolaşmak istemekte ve bu sınırlan, karşıt kavramlardan hareket ederek açıklamaya çalışmaktadır. Heykelce bir yaklaşımla, kütle ve yüzey, bir nesneye farklı yönelimleri dile getiren karşıt kavranılan oluşturmaktadırlar. Bir nesne karşısında, o nesneyi çözülebilir, analiz edilebilir, açıklanabilir ve parçalanabilir bir tavır içerisinde gözlem altına almak, kütlesel bir yaklaşımın ifadesidir. Böyle bir yaklaşım, yaratım süreci içerisinde özne-nesne arasında bir özdeşlik ilkesine işaret etmektedir. Wilhelm Worringer, Soyutlama ve Özdeşleyim adlı çalışmasında, estetik tavır açısından böyle bir yaklaşımın, sanat tarihinin yalnızca bir bölümünü anlaşılabilir kılacağını dile getirmektedir. Worringer'e göre, her hangi bir sanatsal yaratım sürecine bütünsel yaklaşım, özdeşlik ilkesinin karşı kutbunda yer alan soyutlama ilkesinin de tanınmasıyla mümkün olacaktır. Genel olarak, soyutlama alanı içerisinde özne ve nesne arasında kurulan ilişkiler, daha çok, Doğu toplumlarının kaynağında incelenmekte ve bir içtepi olarak nitelendirilmektedirler. Bu ilişkiler içerisinde nesne, doğrudan değil dolayındı yollardan algılanmakta ve onu diğer nesnelerle bağlayan uzay, 'kaçınılması gereken' olarak karşımıza çıkmaktadır. Nesneler uzaydan hiçbir zaman yalıtılamazlar. Ancak, uzaya rağmen uzaya karşı duran bir heykel tasannu olanaklıdır. Çünkü 'uzaya karşı duruş', heykelin kendi öz nitelikleri arasında zaten yer almaktadır. İUzaya karşı duran bir heykel basıklasın, bloklaşır ve yüzeye zorlanır. Dünya tablosu içerisindeki nesneler de buna bağlı olarak kristalize olurlar, birer nakış'a dönüşürler. Uzayla mutlu bir birlikteliği olan heykel ise nesnelerin birbirleriyle olan göreceli konumlarına rağmen onların yanında yer alır, onları çözümlemeye çalışır. Sanatın gerçeklikle olan ilişkileri açısından, yaratım süreci içerisinde bir 'bilinmeyen' olduğu sürece, sanatçı, nesnel yaklaşımını farklı düzeylerde belirler. Bu belirleme zaman zaman karşıt kutupların bir bireşimi de olabilir. Çalışmanın ana başlıkları bir bütün olarak düşünüldüğünde, böyle bir bireşimi hedef almaktadırlar. Üçüncü bölüme kadar kütle ve yüzey kavranılan kendi anlamlarını aşmışlar ve bir¬ birlerine koşut, farklı karşıt kavramlara dönüşmüşlerdir. Ancak, üçüncü bölümden sonra bir bireşime doğru gidilmeye çalışılmıştır. Bireşim neredeyse zorunlu gibidir. Çünkü denilebilir ki, bugün her heykel sanatçısı bir Babilli, bir Mısırlı sanatçıyı, Praksiteles'i, Michelangelo'yu yada bir Henry Moore'u kendi hücrelerinde taşır. İİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today,“personal freedom area”has a huge place in artful producing process.“Fredom area”, is opened and widen as a solution of can not minimized struggles in historical period. But, a term like“Freedom”, is a definition of indistinction when the margins are not placed. This study, during the processing-creation period, for a looking, wants to travel on the margins that cuts the freedom and also wants to explain by using opposite terms. Having a statue approach, mass and surface, create opposite terms telling different tends to an object. At the presence of an object, to explore that object having a soluble, analyzable, crushable, and definable manner, is meaning of massable approch. This kind of approach, shows an identity principle between subject-object in the creation period. Wilhelm Worringer, at his study named Abstraction and Identification, is saying that this kind of approach for esthetical manner, make only a part of artial history understandable. For Worringer, in any kind of artial creation period entire approach, is possible only when identifying abstraction principle, placed at the opposite pole of identity principle. In general, the relations created between objects and subjects in abstraction range, are explored in the source of Eastern societies and defined as an input. Object in this relations, is percepted not in direct but indirect ways and the space combining it to other objects, is seen as an“must be avoident”. Object can never be isolated from space. But it is possible to plan a statue aspecting against space in order to space. Because“aspect against space”, is also in the statue's itself characteristics. inThe statue aspecting against space become oblate, blocked or forced to surface. Objects in the world crystallized depending on this, and become a embroidery. The statue who have a happy unity with space, is near to the objects who has a variable place according to themselves, and try to solve them. In order to the arts' relation between reality, as there is an unknown in the creation period, artist, point out his objective approach in different levels. This approach can be unity of opposite poles from time to time. If study's main titles as a whole, they are targeting a this kind of aim. Up to the 3. Chapter, mass and surface terms upgrade their own meanings and turn into opposite and different opposite terms (life- death, organic-inorganic, etc.). But after 3. Chapter, it is tried to go to a unity. Soon, unity is a must. Because it can be said that, today every statue artist holds a Babylonian, an Egypt artist, Praksiteles, Michelangelo or Henry Moore in his cells. IV