Sosyal grup çalışması uygulamasının ortopedi hastalarının kişisel ve sosyal uyum düzeylerine etkisi
The Effects of social group work on resolving psychological and social adjustment problems of orthopaedic patients
- Tez No: 63897
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA UĞURTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ill ÖZET Ortopedik hastalıklar, hastalığın tedavisi ve hastanede yatarak tedavi görmek hastalan ve yakınlarını olumsuz yönde etkilemekte, yoğun psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya gelmelerine ve buna bağlı olarak kişisel ve sosyal uyum sorulan yaşamalarına neden olmaktadır. Hastanede ortopedik rahatsızlıkları nedeniyle yatmakta olan ve en az bir kez ameliyat geçiren hastaların karşılaştıktan sosyal ve kişisel uyum sorunlarının giderilmesinde grup çalışması yöntemi ile yapılan yardımın etkisinin olup olmadığının ortaya konulması amacıyla yapılan bu araştırma, kontrol gruplu“ön test-son test”modeline dayalı deneysel bir çalışmadır. Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Ortopedi Servislerinde tedavi gören hastalarla yürütülen grup uygulaması 30 Eylül 1996 ve 2 Kasım 1996 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına 12 deney ve 11 kontrol grubunda olmak üzere toplam 23 hasta alınmıştır. Araştırma bulgularına göre; hastanede yatarak tedavi görmek durumunda kalan ve hastalıkları nedeniyle en az bir kez ameliyat geçiren ortopedi hastalan hastaneye yattıkları ilk günlerde kişisel uyum sorunları yaşamaktadırlar. Hastalar duygularını kontrol etme, nevrotik eğilimlere sahip olma ve psikotik belirtiler gösterme bakımından kritik bölge içinde iken kendini gerçekleştirme, sosyal uyum, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler, normlara uyum, antisosyal eğilimlere sahip olma ve genel uyum düzeyleri açısından orta düzeyde bulunmaktadırlar. Ortopedi hastalarıyla 13 grup oturumu yapılmış ve bunun sonucunda grup çalışmasına katılan hastaların kişisel uyum, kendini gerçekleştirme, duygularını kontrol, sosyal uyum, sosyal ilişkiler, normlara uyum ve genel uyum düzeylerinde grup çalışmasına katılmayan hastalara göre anlamlı bir fark bulunmuş; buna karşılık grup çalışmasına katılmayan hastaların nevrotik ve antisosyal eğilimlere sahip olma düzeyinin grup çalışmasına katılan hastalara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, ortopedi hastalarının kişisel uyum, sosyal uyum ve genel uyum düzeylerinde grup çalışmasının etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Orthopaedic diseases or ilnesses, its treatment procedures and hospitalization have negative effects on the patients and their relatives. They face enormous psychological, social and financial difficulties, therefore they experience intensive psychological and social adjustment problems. This research is an experimental study based on“pretest-posttest”model and the main purpose of the research is to determine the effects of social group work method on resolving the psychological and social adjustment problems experienced by inpatients. The psychological and social adjustment levels of the patients were measured by using Hacettepe Personality Inventory. This research was conducted in Hacettepe University Hospitals at Orthopaedic Ward between 30.09.1996 and 02.11.1996. Twelve patients attended to group sessions and they met 13 times in that period, and also 11 patients taken as a control group. Hacettepe Personality Inventory had given to all of the patients before the group meetings were started and after the all group sessions were completed. This study demonstrated that patients who were hospitalized and had at least one surgical operation experiencied intensive psychological adjustment problems. Their emotional control, neurotic and psychotic symptoms levels were in the critical zone and their self actualization, social adjustment, family relations, social relations, adjustment to the norms and antisocial tendency levels were moderate. This research showed that psychological adjustment, self actualization, emotional control, social adjustment, social relations, adjustment to the norms and general adjustment levels of the patients who attended to group meetings were higher than those who were in the control group, whereas neurotic symptoms and antisocial tendency levels of nonattenders were higher than the group members. In conclusion, this study indicated that group intervention method has positive effects on psychological adjustment, social adjustment and general adjustment levels of the orthopaedic patients.