Spinal müsküler atrofi fenotipinde modifiye edici genlerin etkilerinin araştırılması
Effects of modifying genes in the spinal muscular atrophy phenotype investigation
  1. Tez No: 638970
  2. Yazar: DRENUSHE ZHURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Spinal Müsküler Atrofi (SMA) otozomal resesif kalıtım özelliği gösteren, kas güçsüzlüğü ve atrofi ile birlikte erken ölümlere yol açan, 1/5000-1/10000 doğum oranına sahip nörömusküler bir hastalıktır. SMA'nin kromozom 5q11.2-5q13.3'de haritalanmış olan SMN1 (Survival Motor Nöron 1) geni ile ilişkili olduğu rapor edilmiştir. SMA hastalarının % 95-98'inde SMN1 geninde delesyon/duplikasyon, % 2-5'inde dizi analizi ile patojenik varyasyon saptanabilir. Literatürde SMN2 geni ekzon 7/8 kopya sayısı artışının SMA'de klinik şiddeti azalttığı bildirilmiş olup, bu durum modifiye edici etki olarak tanımlanlanmıştır. Çalışmamızda, SMA hastalığında modifiye edici etkisi olduğu düşünülen Plastin 3 (PLS3), Profilin II (PFN2), Zinc Finger (ZPR1), Coronin 1C (CORO1C), General Transcription Factor 2H-Polypeptide 2 (GTF2H2), Neuritin 1 (NRN1), Small Edrk-Rich factor 1A (SERF1A-H4F5), Neurocalcin delta (NCALD), Neuronal Apoptosis İnhibitory protein (NAIP), Cytotoxic Granule-Associated RNA-binding protein (TIA1) genlerinin ifade düzeylerinin ile SMA prognozu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza, Trakya Üniversitesi Hastanesi, Tıbbı Genetik Anabilim Dalı, Genetik Hastalıklar Tanı Merkezine SMA klinik ön tanısı ile gelerek, yapılan moleküler genetik test (MLPA) sonucunda SMA tanısı alan 17 hasta ile kendisinde ve ailesinde nöromuskuler hastalık öyküsü olmayan 8 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta grubu, SMA tip I klinik tanılı 6, SMA tip II klinik tanılı 8 ve SMA tip III klinik tanılı 3 hastadan oluşmaktaydı. İstatistiksel analizler Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalında SPSS 20.0 (Lisans No: 10240642) paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Spinal Muscular Atrophy (SMA) is an autosomal recessive neuromuscular disorder caused by the degeneration of motor neurons, muscle weakness, atrophy, and frequently leads to infant's death. It is a disease with 1/5000-1/10000 birth rate. Gene for this disorder has been identified as the SMN (Survival Motor Neuron) and it is located in 5q11.2-5q13.3 regions. 95-98% of SMA patients have deletion/duplication of the SMN1 gene, whereas pathogenic variation can be detected by sequencing in 2-5%. Published researches inform that the duplication of exon 7/ 8 in the SMN2 gene, reduces clinical severity of disease and it is defined as modifying effect. In this thesis we aimed to investigate the expression of modifying genes related with prognosis of SMA like, Plastin 3 (Pls3), Profilin II (PFN2), Zinc Finger (ZPR1), Coronin 1C (CORO1C), General Transcription Factor 2H-Polypeptide 2 (GTF2H2), Neuritin 1 (NRN1), Small Edrk-Rich factor 1A (SERF1A-H4F5), Neurocalcin delta (NCALD), Neuronal Apoptosis İnhibitory protein (NAIP), Cytotoxic Granule-Associated RNA-binding protein (TIA1). Seventeen patients who came to Trakya University, Faculty of Medicine, Medical Genetics department with preliminary diagnosis of SMA disease, and 8 healthy controls were included in this thesis. We have 6 patients diagnosed with SMA type I, 8 with SMA type II and 3 of them with SMA type III. Statistical analysis done by T.U. Biostatistics and Medical informatics department using SPSS 20.0 (License No: 10240642).