Investigation of temporal variations in particle number concentrations of ambient air in Ankara and the relationship between particle number and mass concentrations
Ankara dış havasında partikül sayısı ve partikül ağırlık analizi ve partikül sayısı ile partikül ağırlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 638991
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın temel amacı, Ankara'da partiküler madde sayısal dağılımının zaman içerisindeki değişimini ve bu değişime katkıda bulunan faktörlerin ortaya çıkartılmasıdır. Bu amaçla Ankara atmosferinde bulunan partiküler maddenin sayısal konsantrasyonu ve boyut dağılımı, 12 ay boyunca, ODTÜ kamusunda, dakikalık olarak ölçülmüştür, Sayısal konsantrasyon ölçümlerinin yanında aynı zaman aralığında ve aynı noktada PM2.5 ve PM10 örnekleri toplanmıştır. Bu örneklerde partiküler maddenin kütlesel konsantrasyonu belirlenmiştir. Daha sonra elde edilen veri setine istatistik teknikler uygulanarak Ankara'da partiküllerin sayısal konsantrasyonların etki eden faktörler ortaya çıkartılmaya çalışılacaktır. Dakikalık partikül sayısal değerleri, partikül kütle değerleri ve meterolojik faktörlerin etkisi de değerlendirilerek çoklu regresyon analiziyle sayısal partikül değerlerinden kütlesel değerlerin hesaplanmasını sağlayan matematiksel model geliştirilmiştir. Model sonuçları sayısal partikül ölçümü yapan cihaz tarafından belirli bir zaman için sağlanan kütlesel değerlerle karşılaştırılarak doğrulaması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, temporal variations in the number and mass distribution of atmospheric particles are investigated. Particle number distribution of particles was measured using a laser spectrometer at every minute for 12 months. In addition to particle number measurements, PM2.5 and PM10 samples were collected at the same time and at the same location. Particle mass concentrations were measured in the collected samples. Statistical tests are used to determine factors affecting variations in particle number concentrations. The effect of meteorological variations and the effect of anthropogenic and natural events on particle count and mass concentration data are analyzed. In the study, a mathematical model is developed, based on the collected data, to convert the particle number concentration data to particle mass concentration data and evaluate the direct effect of meteorological data on the particle count concentration data. The model is verified by a detailed comparison of the results obtained from the model with the GRIMM mass concentration results.