İklim değişikliğinde rol oynayan siyah karbon ve ultra ince partiküllerin İstanbul atmosferindeki değişiminin araştırılması
Investigation of the variation of black carbon and ultrafine particles which play role in climate change in the atmosphere of Istanbul
- Tez No: 925601
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İklim değişikliği ve hava kirliliği konuları uzun yıllardır yoğun bir şekilde araştırılmaktadır ve etkileşimleri dolayısı ile son yıllarda bazı kirleticilerin araştırmalarda önemle üzerinde durulmaktadır. Siyah Karbon (BC) ve Ultra İnce Partiküller (UFP), insan sağlığı ve kısa süreli iklim etkileri açısından önemli kirleticiler olarak değerlendirilmektedir. Bu tezde Türkiye'de ve İstanbul'da ilk kez BC ve UFP farklı üç alanda (kentsel arka plan, kentsel ve trafik istasyonları) dört mevsimde ölçülmüş ve kaynakları belirlenmiştir. En yüksek ortalama BC (6,0 ± 0,5 µg/m³) ve UFP (17580 ± 3584 #/cm³) konsantrasyonları trafik istasyonunda gözlenmiştir. Kentsel arka plan ölçümlerine göre trafik ve kentsel istasyonlarda BC değerleri sırasıyla 2,5 ve 1,8 kat, UFP değerleri ise 3,9 ve 2,5 kat daha yüksek tespit edilmiştir. Trafik İstanbul atmosferindeki BC ve özellikle de nano boyutlu partikül madde kirliliği bakımından en etkin kaynaktır. UFP'ler toplam atmosferik partiküller içinde %80'den fazla bir orana sahiptir. İkincil partikül maddenin toplam partikül sayısındaki katkısı kentsel arka planda %64, kentsel alanda %66 ve trafik yakını alanda %58 olarak hesaplanmıştır. İstanbul atmosferinde çoğunlukla güneş ışınlarının varlığında atmosferik reaksiyonlarla oluşan ikincil partikül maddenin UFP'nin önemli bir kısmını oluşturduğu görülmüştür. İklim değişikliği etkisi bakımında kentsel alanlarda UFP ve BC izlenmesi önemlidir ve mekânsal ve zamansal dağılımının anlaşılması için uzun süreli ve çok alanda izleme yapılması ve ilgili azaltıcı önlem politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change and air pollution issues have been intensively researched for many years and due to their interactions, some pollutants have been emphasized in recent years. Black Carbon (BC) and Ultrafine Particles (UFP) are considered to be significant pollutants with respect to human health and short-term climate impacts. This thesis has been monitored BC And UFP in three different areas (urban background, urban and traffic stations) for the first time in Istanbul, Türkiye. The highest average BC (6,0 ± 0,5 µg/m³) and UFP (17580 ± 3584 #/cm³) concentrations were observed in the traffic station. According to the concentrations in urban background, BC values were determined to be 2,5 and 1,8 times higher in traffic and urban stations and UFP values were determined to be 3,9 and 2,5 times higher, respectively. Traffic is the most effective source of BC and especially nano-sized particulate matter pollution in Istanbul's atmosphere. UFPs have a ratio of more than 80% in total atmospheric partic numbers. The total contribution of secondary particulate matter was calculated as 64% in the urban background, 66% in the urban area and 58% in the traffic stations. The secondary particulate matter, which is mostly formed by atmospheric reactions in the presence of sunlight, constitutes a significant part of the UFP concentration. Long-term and spatial monitoring of UFP and BC in urban areas is needed to understand their spatial and temporal distributions and to develop relevant mitigation policies.