The propaganda in new media, 'The Israeli propagandist discourse in digital media toward Arab public in the Middle East'
Yeni medyada propaganda, 'Orta Doğu'daki Arap kamuoyuna doğru dijital medyada İsrail propagandisti söylemi'
  1. Tez No: 639017
  2. Yazar: SAFAA B. S. SAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yeni medya geniş kitlelere hızlı erişim avantajları nedeniyle giderek yaygınlaşmaktadır. Yeni medyanın hızlı gelişimi çerçevesinde dünya liderleri, hedeflerinin iyi ya da kötü olup olmadığına bakılmaksızın, hedeflerine ulaşmak için yeni medyadan yararlanmaktadır. Bu konuda en göze çarpan deneyimlerden biri, tarihi, dini kökenleri ile Ortadoğu'da bir devlet olarak kendini var etmeye çalışan ve Filistin'de yapmış olduğu işgalin meşruiyetini sağlamak için yeni medya aracılığı ile ortadoğu ve dünya kamuoyuna propaganda faaliyetlerinde bulunan İsrail devletinin uygulamalarıdır. İsrail devleti, bilimsel ve teknolojik ilerlemeler neticesinde medyanın hızlı gelişimine ayak uydurmuş, son teknoloji ürünü her türlü dijital medya araç ve uygulamalarını sistematik olarak kendi propagandasını yapmak üzere kullanarak uluslararası arenada boy göstermektedir. Örneğin dijital diplomasi kullanmında küresel sıralamada yedinci sırada yer almaktadır ve halen ileri teknoloji yeni medya uygulamalarını etkili bir şekilde kullanmaya devam etmektedir. Kuruluşundan bu yana on yıllardır süregelen Arap-İsrail çatışmasına rağmen, 21. yüzyılda İsrail devleti ile Filistin devleti başta olmak üzere birçok Arap devleti arasında genel ve kapsamlı bir barış için çözüm görüşmeleri farklı boyutlara ulaşmıştır. Dahası, iki taraf arasındaki ilişki, ticari, ekonomik ve kültürel anlaşmaları da içerecek şekilde genişletildiği için diplomatik ilişkilerden çok daha fazlasına tekabül etmektedir. Tüm bu gelişmelere rağmen Filistinliler İsrail devleti ile bir çatışma durumunda yaşamaktadır, adaletli ve eşitlikçi olmayan çözüm önerilerini reddetmektedir. Diğer taraftan İsrail devleti ise modern dijital teknolojilerden ve yeni medya araçlarından faydalanarak ortadoğudaki mevcut çatışmaları, Arap halkları ile kendi arasında iletişim köprüleri oluşturmak için kullanmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda; İsrail'in Araplarla yakınlaşmayı amaçlayan propaganda teknikleri ile güçlendirilmiş bir söylem yaratmak için sosyal medyada Arapça oluşturulmuş sayfalar aracılığıyla yayınladığı medya içeriğinin nasıl oluşturulduğunu ve hangi amaçlara hizmet ettiğini ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
New media has become widely dominant because of its advantages such as widespread and quick access to the audience. In light of the rapid development of new media, world leaders have exploited this type of media to achieve their goals, regardless of whether they are bad or good. One of the outstanding experiences in this regard is the exploitation of the new media by Israel to complete its propaganda in the world in general and the Middle East in particular in order to establish itself in the Middle East as a state with its origins and to enable its occupation in Palestine. Israel has been characterized by its advances in digital and new media, paying particular attention to the use of the latest technological tools, keeping pace with the rapid development of the media, and employing all forms of digital media to broadcast its systematic propaganda. for example, it has been ranked seventh globally in digital diplomacy and is still in progress. Despite the Arab-Israeli conflict that spanned years since the establishment of Israel, the 21st century was differentiated by a general peace solution between Israel and many Arab governments, moreover, the connection between the two parties is more than just diplomatic relations, where it expanded to include commercial, economic, and cultural agreements. In light of this, the Arab street still lives in a state of conflict with Israel and rejects it despite the peace that has befallen Israel and their governments. In light of this rejection, Israel is trying to exploit modern technologies and frame the existing conflicts in the Middle East by using propaganda techniques to create bridges of communication between them and the Arab peoples. In this regard, this thesis presents how Israel works on the framing of media content that it publishe through its Arabic-speaking pages on social media to create a discourse reinforced with propaganda techniques aimed at rapprochement with the Arabs.