İsrail-Filistin çatışması sürecinde İsrail resmi sosyal medya hesaplarının propaganda açısından incelenmesi
An academic analysis of İsraeli official social media accounts in terms of propaganda during the Israel–Palestine conflict
  1. Tez No: 997531
  2. Yazar: ABDELRAHMAN ALHIMDIAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SİNAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
Özet
Propaganda, tarih boyunca çatışmaların ve krizlerin yönetiminde merkezi araçlardan biri olmuştur; kitlelerin seferber edilmesinde, politikaların meşrulaştırılmasında ve kamuoyunun hem yerel hem de uluslararası düzeyde yönlendirilmesinde kullanılmıştır. Dijital medyanın ve sosyal medya platformlarının gelişmesiyle birlikte propaganda, hızlı yayılma kapasitesi, görsel, işitsel ve etkileşimli araçlarla kitleler üzerinde doğrudan etki yaratma gücü sayesinde daha etkin yeni bir boyut kazanmıştır. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları (2023–2025) bağlamında, resmî dijital platformlar en önemli medya cephelerinden biri olarak öne çıkmış, psikolojik harp ve siyasal propaganda açısından merkezi bir araç haline gelmiştir. Bu çalışma, çatışma süresince İsrail'in resmî sosyal medya platformlarında üretilen propaganda söylemini analiz etmeyi; söylem türlerini sınıflandırmayı, yöntemlerini incelemeyi ve uluslararası topluma, Arap kamuoyuna ve Filistin halkına yönelik stratejilerini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma, çatışmanın günlük seyrine ve araştırma merkezlerinin dokümantasyonuna dayalı kapsamlı bir inceleme sonucunda süreci beş temel döneme ayırmış ve bu sayede propaganda söylemindeki dönüşümlerin her aşamada izlenmesini mümkün kılmıştır. Araştırma, betimsel araştırmalar kapsamında yer almakta olup, tarama yöntemi ile içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Örneklem, Facebook ve Twitter'da etkin beş resmî İsrail sayfasından toplanan tabakalı (500) gönderiden oluşmaktadır: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sayfası (uluslararası topluma hitap), İsrail Dışişleri Bakanlığı sayfası (küresel kamuoyuna hitap), İsrail Ordusu Sözcüsü'nün İbranice hesabı (İsrail toplumuna hitap) ve“İsrail Arapça Konuşuyor”ile Avichay Adraee'nin sayfaları (Arap ve Filistin kamuoyuna hitap). Her bir sayfadan 100 gönderi, her bir dönemden ise 20 gönderi alınmıştır. Çalışma, yedi temel analiz kategorisine dayanmaktadır: propaganda konuları, alt temalar, söylem yönelimleri, propaganda yöntemleri, hedefler, kullanılan araçlar ve unsurlar ile propaganda terimleri. Ön bulgular, İsrail'in resmî sayfalarını işgali meşrulaştırmak ve Filistin direnişini itibarsızlaştırmak amacıyla farklı propaganda stratejileri doğrultusunda kullandığını göstermektedir. Netanyahu ve Dışişleri Bakanlığı'nın sayfaları uluslararası topluma yönelik hukuki ve siyasi meşruiyet söylemini öne çıkarırken; Avichay Adraee'nin hesabı Filistinlilere yönelik psikolojik harp mesajlarının aracı olmuştur. Öte yandan,“İsrail Arapça Konuşuyor”hesabı,“teröristler”,“fareler”ve“haşereler”gibi nitelemelerle insanlık dışılaştırma ve kimlik çarpıtma söylemlerine dayalı bir yaklaşımı benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, propaganda has constituted one of the central instruments in managing conflicts and crises. It has been employed to mobilize masses, legitimize policies, and influence public opinion both locally and internationally. With the advancement of digital media and social networking platforms, propaganda has acquired a new and more effective dimension, given its capacity for rapid dissemination and its ability to directly affect audiences through advanced visual, auditory, and interactive tools. In the context of Israel's conflict on the Gaza Strip (2023–2025), official digital platforms emerged as one of the most significant arenas of media confrontation and as a central instrument of psychological warfare and political propaganda. This study aims to analyze the official Israeli propaganda discourse on social media during the conflict by categorizing its forms, tracing its methods, and uncovering its strategies directed toward the international community, the Arab public, and the Palestinian audience. To facilitate the observation of transformations in the propaganda discourse, the researcher divided the conflict into five major phases, based on a comprehensive review of the conflict's daily records and the documentation of research centers. The study belongs to the field of descriptive research and applies the survey method combined with content analysis. The stratified sample consists of (500) posts collected from five active official Israeli pages on Facebook and Twitter: the page of Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (addressing the international community), the Israeli Ministry of Foreign Affairs page (addressing the global public opinion), the Hebrew-language page of the IDF spokesperson (addressing the Israeli public), and the pages“Israel Speaks Arabic”and Avichay Adraee (addressing the Arab and Palestinian audiences). The sample was distributed as 100 posts per page, amounting to 20 posts in each time phase. The analysis relies on seven main categories: propaganda issues, detailed themes, discourse orientations, propaganda techniques, objectives, tools and elements used, and propaganda terminology. Preliminary findings indicate that Israel employed its official pages as instruments to legitimize occupation and delegitimize Palestinian resistance through differentiated propaganda strategies. While Netanyahu and the Ministry of Foreign Affairs emphasized legal and political legitimacy before the international community, Avichay Adraee's page served as a medium for psychological warfare messages directed at Palestinians. In contrast, the page“Israel Speaks Arabic”adopted a discourse of dehumanization and identity distortion through descriptors such as“terrorists,”“rats,”and“insects.”