Ankara Kalesi Hanlar bölgesindeki Pilavoğlu Han'ının sağlıklaştırılması
The rehabilitation of the Pilavoğlu Khan uhich is located at the Ankara Khans region
- Tez No: 63902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ankara Hanlar Bölgesi'nde yeralan Pilavoğlu Hanı'nın sağlıklaştırılması konusunda yapılan bu çalışma ile, söz konusu yapının bugünkü sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu ortaya koyarak çevre içindeki önemim vurgulamak ve aynı zamanda sonraki dönemlerde yapılabilecek bilimsel restorasyon çalışmalarına ışık tutmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapıyla ilgili problemlerin ve ortaya çıkış nedenlerinin tespiti için; önce genel olarak hanların orijini araştırılmış, İlk Dönem Türk Hanlan'ndan günümüze kadar, Tarihi Türk Hanları irdelenmiştir. Yine aynı bölümde, Ankara Hanlar Bölgesi'nin ortaya çıkışı, gelişmesi ve bugünkü durumunu ortaya koyabilmek için Ankara'nın konumu ve sosyo ekonomik yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümünde taşınmaz kültür varlığı olarak Han'ın ve çevresinin değerlendirilmesine ışık tutacak“Koruma Kavramı ve tarihsel gelişimi”ile“tarihi kent merkezlerinde koruma”konusu üzerinde durulmuştur. Pilavoğlu Hanı'nın bir bütün olarak ele alındığı dördüncü bölümde; rölöve ve fotoğraflarla, yapının bugünkü durumu ve problemleri tespit edilmeye çalışılmış, bunların bir değerlendirmesi yapılarak Han'ın sağlıklaştırmasına yönelik düşünce ve öneriler ışığında yeni kullanım önerisi getirilmiştir. Son bölümde ise amaç doğrultusunda ulaşılan sonuçlar bir bütün olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is the rehabilitation of the Pilavoğlu Khan which is located at the“Ankara Khans Region”. In this study, the aim was to emphasize the importance of the mentioned Khan within the environment by pointing out its present social, cultural and economic state and to guide scientific restoration works that could be done in the future. In view of this aim, to determine the problems related to the Khan and the causes of the problems, firstly, the origins of the khans were briefly investigated, and the beginning from the first stage of Turkish Khans up to today's historical Turkish Khans were researched. In the same chapter, to present the previousand current state of“Ankara Khans Region”, the location and socio-economic structure of Ankara was examined. In the third chapter, the historical evolution of“the concept of protection”was studied to facilitate the rehabilitation of the Khan itself and its surroundings as a traditional city center. In the fourth chapter, the current state and the problems of the Khan was discussed by using measured drawings and photographs. In addition, in the light of these, a proposal for the refunctioning of the Khan was offered. In the last chapter of this study, presented conclusions were dealt with as a whole.