Flüt eğitiminde major ve minör gamlarının çalıştırılmasındaki teknik sorunların çözümü ve geliştirilmesi
Solving and improving the technical problems on having the students to study minor and major scales in flute education
  1. Tez No: 63901
  2. Yazar: GÜLSEN ŞATANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Üflemeli çalgılar grubunda yer alan flüt'ü çalabilmek sistemli çalışmayı gerektirir. Mekanizmasının hızlı çalışmaya elverişli olması sebebiyle dil ve parmaklar ölçülü bir şekilde geliştirilmeli ve sürekli egzersiz yapılmalıdır. Ele aldığım bu çalışmanın içeriği, müziğin temelini oluşturan kromatik, majör, minör (doğal, armonik, melodik) gam ve aralıklarının sıra ile çalışılmasını bir başka bakış açısıyla flüt repertuarına kazandırmaktır. Flüt eğitimi bölümü ise eğitimcilerin, öğrencilerin, öğretim ve öğrenim kavramlarını, düşüncelerinin ifadeleri yönünü tekrar gözden geçirip, tartmalarını sağlayacaktır. Bu çalışmanın diğer bir amacı her flüt'çünün, çeşitli aralık ve perde geçişlerindeki güçlüğünü tesbit edip, bu sorunları çözümleme stilini bulmaya yardımcı olacaktır. Gam ve aralık çalışmalarındaki problemlerin ortadan kaldırılabilmesi, bu çalışmanın, günlük çalışma programından önce sürekli tekrarlanmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The competence to play the flute, which is a member of the wind instruments, necessitates a systematic study. Due to the fact that the mechanism of the flute is suitable for playing fast, the tongue and the fingers should be trained after a moderately prepared schedule, and one should constantly practise. The content of this study I have taken up is about the chromatic, major, minor (natural, harmonic and melodic) scales and gaps (intervals) that should be practised in a sequence. It is hoped that it will be looked at from a different point of view and introduced to the flute repertoire. The Department of Flute Education, on the other hand, will guide educators and students to think over their ways of expressing their thoughts, and also think over their concepts of teaching and learning. Another objective of this study is to determine the difficulties individual flutists may have in passing onto several gaps and frets, and enasle them to find a style to overcome their problems. It is necessary that this study is practised regularly before the daily practice so that the difficulties encountered during gap and fret practice are eliminated. iii