Isıl işlem gören ağaç malzemeden üretilen odun plastik kompozitlerin bazı özellikleri
Some properties of wood plastic composites produced from heat treated wood material
  1. Tez No: 639028
  2. Yazar: SEZER SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Wood Products, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada lignoselülozik dolgu maddesi olarak Betulaceae (huşgiller) familyasından Alnus gulutinesa subs. berbata (sakallı kızılağaç) türü kullanılmıştır. Ağaç kesimi için Artvin Bölge Müdürlüğü'nün izni alınmış olup Artvin Merkez Saçinka bölgesinden temin edilmiştir. Kullanılacak ağacı belirlerken ağacın hastalıklı olmamasına, budak, çatlak, ur, lif kıvrıklığı gibi kusurların bulunmamasına dikkat edilmiştir. Kesilen ağaçlardan odun örnekleri yerden 20-30 cm yükseklikten olmak üzere 150 cm boyunda alınmıştır. Daha sonra Ormanlı kereste deposuna götürülerek genişlik, kalınlık, uzunlukları sırasıyla, 12.5x2.5x150 cm olacak şekilde boyutlandırılmıştır. Polimer plastik olarak ise yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) kullanılmıştır. Karaçam odunu kullanılan bir çalışmada 60, 120 ve 180 dakikalık sürelerde farklı sıcaklıklarda (190, 200, 212 ve 225 °C) ısıl işlem yapılmış ve boyutsal kararlıktaki değişmeler incelenmiştir. Huş odunu kullanılan bir çalışmada 3, 6 ve 9 saatlik zamanlarda, 130, 160, 190 °C sıcaklıklarda ısıl işlem yapılmış ve eğilme direnci ve elastikiyet modülündeki değişmeler incelenmiştir. Yapılan diğer çalışmada az dayanaklı bir tür olan kavak odunu kullanılmıştır. Isıl işlem görmüş ve ısıl işlem görmemiş örneklerdeki değişmeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Alnus gulutinesa subs. berbata, A lignocellulosic filler of Betulaceae family. Berbata (bearded alder) was used. The permission of the Artvin Regional Directorate has been obtained for the felling of the trees and it has been obtained from the Artvin Merkez Saçinka region. When determining the tree to be used, the tree is not diseased, knots, cracks, tumor, fiber curvature, such as defects have been observed. Wood samples from the trees were taken from the ground at a height of 20-30 cm and 150 cm in height. Then, it was taken to the forested timber storage and was sized to be 12.5x2.5x150 cm in width, thickness and length, respectively. High density polyethylene (HDPE) was used as polymer plastic. In a study using larch wood, heat treatment was carried out at different temperatures (190, 200, 212 and 225 °C) for 60, 120 and 180 minutes and changes in dimensional stability were investigated. In a study using birch wood, heat treatment was performed at temperatures of 3, 6, and 9 hours and at temperatures of 130, 160, 190 °C and variations in bending strength and elastic modulus were investigated. In a study, poplar wood, a species with low resistance, was used. Variations in heat-treated and non-heat-treated samples are indicated.