Basel kriterlerinin bankacılık sektörüne etkileri ve Türkiye örneği
The effects of Basel criteria on the banking sector and Turkish example
- Tez No: 639046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih boyunca birçok finansal krize tanıklık edilmiş, ülkeler ya da küresel ekosistem çeşitli zaman dilimlerinde çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle Birinci Sanayi Devrimi'nden sonra hızlı biçimde faaliyetlerini artıran bankacılık sektörü bazen krizlerin sebebi bazen de krizlerden en çok zarar gören kesim olmuştur. İlki 1988 yılında yürürlüğe giren Basel Kriterleri, yaptırım mahiyetinde özellik taşımasa da uluslararası düzeyde bankacılık sektörünü bir düzen içerisine almaya çalışmıştır. Günümüze dek Basel-I, Basel-II, Basel 2.5 ve Basel-III uygulamaları yürürlüğe girmiş ve çeşitli risk tanımlarından, öz kaynak hesaplamalarına ve bankaların likidite yapılarına varana kadar çeşitli hükümler ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, ülkemiz bankacılık sektörünün 2008 Global Krizinin hemen akabinde Basel kriterlerine hangi düzeyde adapte olduğunun tespit edilmesidir. Anahtar Sözcükler Finansal Kriz, Bankacılık Sektörü, Basel Kriterleri, Sermaye Yeterlilik Rasyosu, Basel Bankacılık Komitesi
Özet (Çeviri)
Countries have witnessed many financial crises throughout history and faced various difficulties in various time frames. The banking sector, which increased its activities especially after the First Industrial Revolution, was sometimes the cause of the crises, and sometimes the sector that suffered the most from the crises. The Basel Criteria, the first of which came into force in 1988, has tried to bring the banking sector into an order at the international level, even if it does not have any sanctions. To date, Basel-I, Basel-II, Basel 2.5 and Basel-III implementations have come into force and have made various provisions ranging from various risk definitions to equity calculations and banks' liquidity structures. The aim of this study is to determine the level of adaptation of Turkish Banking Sector to Basel criteria just after the 2008 Global Crisis. Keywords Financial Crisis, Banking Sector, Basel Criteria, Capital Adequacy Ratio, Basel Banking Committee