İntravitreal enjeksiyon uygulanan hastalarda müzik dinlemenin ağrı, anksiyete, temel yaşam bulguları, hasta memnuniyeti ve cerrah hasta işbirliğine etkisi
The effect of music listening on pain, anxiety, basic life findings, patient satisfaction and surgery patients in patients with intravitreal injection
  1. Tez No: 639047
  2. Yazar: MUSTAFA HIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, intravitreal enjeksiyon (İVTE) girişimi yapılacak hastalara Pre-İVTE ve İntra-İVTE dönemde uygulanan müzik dinlemenin, hastaların anksiyetesi, ağrı algısı, temel yaşam bulguları, memnuniyeti ve cerrah-hasta işbirliğine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada, randomize kontrollü müdahalesel bir tasarım uygulandı. Çalışma iki müdahale (Pre-İVTE ve İntra-İVTE müzik dinleme grup) ve bir kontrol grubu olmak üzere toplam üç grup ile yürütüldü. Müdahale ve kontrol gruplarının her biri 75 hasta içeriyordu. Hastaların anksiyetesi VAS anksiyete, ağrısı VAS ağrı ölçeği, cerrah hasta işbirliği Sayısal Derecelendirme Ölçeği, hasta memnuniyeti 5'li likert memnuniyet ölçeği kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the effect of music intervention which was applied before the intravitreal injection (IVTI) and during-IVTI periods, on patients' anxiety, the pain perception, physiological variables, satisfaction of the IVTI procedure, and patient's cooperation with surgeon. The study is a randomized controlled trial. The study was conducted with a total of three groups: two intervention (Before-IVTI (Group1) and During-IVTI music intervention group (Group 2)) and a control group. The patients' anxiety was evaluated by using the VAS anxiety scale, experienced pain by using the VAS pain scale; patient's cooperation with surgeon by using the Numeric Rating Scale; and patient satisfaction of IVTI procedure by using a single question which 5-point Likert-type. The anxiety and pain values were lower in the intervention groups than control group (p1< 0.001). When the VAS pain values of all three groups straight after the injection and 15 minutes after that the values for all the groups was low. There was significant difference between two values of Group-2 (p2=0.009).