Sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanım düzeyleri ve eğitimde Web 2.0 uygulamalarının kullanımına ilişkin görüşleri
Information technology usage levels of primary school teachers and teacher' views on the use of Web 2.0 applications in education
- Tez No: 639075
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL SAİME ANAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanım düzeylerini ve eğitimde Web 2.0 uygulamalarının kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu temel amaç doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanım düzeylerinin cinsiyete, yaşa, kıdeme, bilgisayar kullanım düzeyine, internet kullanım oranına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 uygulamaları kullanım sıklıkları belirlenerek bu uygulamalar konusundaki görüşleri ortaya konulmuştur. Yöntem: Araştırmada nitel ve nicel verilerin beraber kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Nicel veriler ölçme aracı ve anket ile nitel veriler ise yarı yapılandırmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın nicel basamağının çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Eskişehir ili merkez ilçeleri olan Odunpazarı ve Tepebaşı'nda görev yapan 442 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme yapılan sınıf öğretmenleri ise nitel bölümdeki araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri yüzde, frekans, Bağımsız Gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey testi ile nitel verileri ise betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kulllanım düzeyleri cinsiyet, yaş, kıdem, bilgisayar kullanım düzeyi ve internet kullanım sürelerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sınıf öğretmenlerinin eğitim amaçlı en sık kullandıkları Web 2.0 uygulamasının anlık mesajlaşma olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 uygulamaları konusunda kavramsal olarak yeterli bilgiye sahip olmadıkları belirlenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Sınıf öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanım düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenleri eğitimde teknoloji ve Web 2.0 uygulamalarının kullanımını konusunda olumlu görüş bildirmişlerdir. Aynı zamanda sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişim için eğitimde teknoloji ve Web 2.0 uygulama kullanımını gerekli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenleri teknolojinin eğitim sürecinde öğretmen ve öğrenciye olumlu yönde desteklediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the views of primary school teachers about information technology usage levels and the use of web 2.0 applications in education. It was determined whether primary school teacher's information technology competencies differ significantly by gender, age, seniority, computer use level and internet usage rate ın accordance with the basic purposes. Primary school teachers' the frequency of use Web 2.0 applications were determined and their thoughts about the applications were investigated. Method: In the research, descriptive sequential pattern was used which is a mixed method using qualitative and quantitative data. Quantitative data were obtained through assessment instrument and survey; qualitative data were obtained through semi-structured interview form. The group of the quantitative level of the research consists of 442 primary school teachers working in the districts of Eskisehir, Odunpazarı and Tepebaşı, in the 2019-2020 academic year. Primary school teachers who are semi-structured interviewed form the research group in the qualitative part. In the research, quantitative data were analyzed by percentage, frequency, Independent Groups t test, One Way Variance Analysis, Tukey test and qualitative data were analyzed by descriptive analysis method. Results: According to the research findings, it is seen that the use of information technology, technology literacy, technology integration and communication level of the primary school teachers differ significantly according to gender. At the same time, primary school teacher's information technology usage competencies differ significantly according to age, seniority, computer usage levels and internet usage times. It was observed that primary school teachers the most frequently use instant messaging applications from Web 2.0 tools for education. It has been determined that the primary school teachers not having sufficient conceptual knowledge about Web 2.0 applications. Conclusion and Suggestions: It has been detected that the primary school teacher's ability to use information technologies is high. Primary school teachers gave a positive opinion about the use of technology and Web 2.0 applications in education. In addition, it was concluded that the use of technology and Web 2.0 applications in education is necessary for professional development. They stated that technology supports teachers and students positively in the education process. Primary school teachers stated that the technology positively supports the teacher and the student during the education process.