Kur'an kursu öğreticilerinin hadis bilgilerinin düzeyi: Gaziantep örneği
Hadis knowledge level of the Qur'an course teachers: The example of Gaziantep
  1. Tez No: 639076
  2. Yazar: ELİF KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ili, Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde görev yapan Kur'an kursu öğreticilerinin hadis bilgi düzeyleri ele alınmıştır. Kur'an kursu öğreticilerinin hadis bilgilerinin farkına varmaları ve böylelikle ilgili kurumların gerekli önlemleri almalarına katkıda bulunması amaçlanmıştır. Kuran kursu öğreticileri sadece Kuran'ı öğretmekle değil, aynı zamanda halkı dini konularda aydınlatmaktan da sorumludur. Hadisler irşat faaliyetlerinin vazgeçilmez unsurudur. İslam dininin doğru anlaşılması ve yaşanması irşat faaliyetlerinde sahih hadislerin kullanılmasına bağlıdır. Çalışma kuramsal ve deneysel iki temel bölümden oluşmaktadır. Her bölüm için uygun araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Araştırmamızın kuramsal bölümünde hadis ilmine dair kavramsal çerçeve verilmiştir. Araştırmanın deneysel bölümünde veri toplama aracı olarak, anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonunda; demografik değişkenlere bağlı olarak, ayet, sahih hadis, mevzu hadis ve atasözü içeren ifadelerle ilgili ve hadis usulü konuları ile ilgili farklı cevapların verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hadith knowledge levels of the Quran course teachers working in Gaziantep province, Şahinbey, and Şehitkâmil districts were considered. It is purposed that the Quran course teachers will recognize their level of knowledge of hadiths and thus contribute to the taking of the required actions by the relevant institutions. The Quran course teachers are not only responsible for teaching the Quran, but also enlightening the public on religious matters. The study consists of two main parts, theoretically and experimentally. Appropriate research methods and techniques are used for each section. In the theoretical part of the research, the conceptual framework of hadith science is given. In the experimental part of the study, the survey method was used as a data collection tool. In the theoretical part of the research, the conceptual framework of hadith science is given. In the experimental part of the study, the questionnaire method was used as a data collection tool. At the end of the research; Depending on the demographic variables, it was determined that different answers were given regarding the expressions containing verses, authentic hadiths, false hadiths and proverbs and hadith method.