Bisiklet etkinliği katılımcılarının motivasyonları ve ilgilenimleri: İzmir ili üzerine bir çalışma
Cycling event participant's motivations and involvement: A research on İzmir
- Tez No: 639079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE KÖMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Turizm endüstrisi her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Buna bağlı olarak bireylerin seyahat anlayışları ve tercihleri de farklılaşmaktadır. Değişim sürecine ayak uydurmaya çalışan destinasyonlar alternatif turizm kaynakları arayışına yönelmektedirler. Bu kaynaklardan biri de etkinlik turizmidir. Yöneticiler ve profesyoneller tarafından destinasyonlar arası rekabette avantaj elde etmek, ekonomik getiri sağlamak ve olumlu bir imaj kazanmak gibi nedenlerle yeni ve özgün etkinlikler geliştirilmektedir. Bisiklet etkinlikleri de bu etkinlikler arasında yer almaktadır. Bisiklet etkinlikleri bisiklet turizmi kapsamında yapılan, katılımcılarına bir gruba üye olmak, farklı destinasyonları ziyaret etmek ve sosyalleşmek gibi deneyimler sunan, yarım gün veya tam gün olabildiği gibi konaklamalı tur organizasyonları ile de gerçekleştirilebilen faaliyetlerdir. Bisiklet etkinliklerine katılan bireylerin motivasyonlarının ve sürekli ilgilenim düzeylerinin tespit edilmesi organizasyonların iyi bir şekilde planlanmasına ve yönetilmesine olanak sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı, İzmir ilinde bisiklet etkinliklerine katılan bireylerin motivasyonlarının belirlenmesi ve sürekli ilgilenim düzeylerinin ölçülmesidir. Bu amaçla 451 katılımcıya anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS (Statical Packages for Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada örnekleme yöntemi olarak amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bireyleri bisiklet etkinliklerine yönelten motivasyon faktörlerinin“Rahatlama/Kaçış, Yetkinlik, Sosyalleşme, Macera Deneyimi ve Meydan Okuma”olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin sürekli ilgilenim düzeyleri“Kişisel Zevk, Sosyal Bağlanma ve Kendini İfade Etme”boyutlarıyla açıklanabilmektedir. Çalışmada bisiklet etkinliklerine katılan bireylerin motivasyonlarının sürekli ilgilenim düzeylerine etkilerini incelemek amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmış ve analiz bulgularına göre bağımlı değişkenler üzerinde en önemli etkiye sahip motivasyon boyutunun“Meydan Okuma”faktörü olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is changing and developing day by day. Accordingly, individuals' travel perspectives and preferences also differ. Destinations that try to keep up with the change process tend to search for alternative tourism resources. New and original events are developed by managers and professionals for reasons such as gaining advantage in competition between destinations, providing economic returns and gaining a positive image. Cycling events are also counted among these events. Cycling events are activities that are carried out within the scope of bicycle tourism, offering participants experiences such as being a member of group, visiting different destinations and socializing and can be carried out with half-day or full-day tour organizations. Determining the motivation and enduring involvement of the individuals participating in cycling events will enable organizations to be well planned and managed. The aim of the study is to determining cycling event participants' motivations and measure level of their enduring involvement. For this purpose, a questionnaire was applied to 451 participants and the data obtained were analyzed with the SPSS (Statical Packages for Social Sciences) program. Purposive sampling method was used as the sampling method in this study. According to the results of the analysis, it was found that the motivation factors that lead individuals to cycling events are“Relaxation/Escape, Competence Mastery, Social Encounters, Adventure Experiences and Personal Challenge”. In addition, the level of enduring involvement of individuals can be explained with the dimensions of“Enjoyment, Social Bonding and Self-Expression”. In the study, multiple regression analysis was used to examine the effects of the motivations of individuals participating in cycling events on their level of enduring involvement and it was found that the motivation dimension that had the most important effect on dependent variables was the“Personal Challenge”factor according to the analysis findings.