İbrâhîm Nasrallâh ve Tuyûru'l-Hazer adlı romanı
İbrâhîm Nasrallâh and his novel Tuyûru'l-Hazer
  1. Tez No: 639080
  2. Yazar: ABDULKADİR KARACADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern Arap edebiyatı, diğer ülkelere nazaran Ürdün ve Filistin'de daha geç bir dönemde ortaya çıkıp gelişmiştir. Bu durum, Ürdün ve Filistin'in XX. yüzyılda siyasi kargaşaların merkezi olması ve çoğu edebiyatçının Batı'ya göç etmesiyle ilgilidir. Filistin meselesi, Arap devletlerinin siyasi politikası haline geldiği gibi Arap edebiyatının da temel konularından biri olmuştur. Arap edebiyatçıları Filistin meselesini eserlerine yansıtarak toplumu bu yönde bilinçlendirmeye çalışmışlardır. Bu edebiyatçılardan biri de Filistin asıllı Ürdünlü şair ve yazar İbrâhîm Nasrallâh'dır. Filistin meselesi, Nasrallâh'ın edebî çalışmalarının kaynağını oluşturmaktadır. Nasrallâh, öğretmenlik, gazetecilik ve müdür vekilliği gibi görevlerini edebî çalışmalarıyla beraber yürütmüştür. İbrâhîm Nasrallâh'ın şiir, roman, otobiyografi, sinema eleştirisi ve sanat konulu toplamda elliyi aşkın eseri bulunmaktadır. İbrâhîm Nasrallâh'ın Filistin'in yakın tarihini konu edindiği üç roman serisi bulunmaktadır. Filistin'in yakın tarihinin ironik bir yaklaşımla ele alındığı el-Melhâtu'l-Filestîniyye serisi, Nasrallâh'ın uluslararası bir üne sahip olmasını sağlamıştır. Tuyûru'l-hazer, serinin ilk romanı olup 1948-67 yılları arasında yaşananlar anlatılmaktadır. Roman, Ürdün'e göç ettirilen Filistinli mültecilerin yaşadığı olağandışı zorlukları“Küçük”diye anılan karakterin hayat hikâyesi üzerinden ele almaktadır. Mültecilerin yaşadığı zorlukları trajik bir dil ile ele alan Nasrallâh, karakterlere sembolik anlamlar yüklemiştir. Roman, dönemin siyasi, sosyal ve toplumsal yaşantısına ışık tutmaktadır. Anahtar Kelimeler Arap Edebiyatı, Filistin, İbrâhîm Nasrallâh, el-Melhâtu'l-Filestîniyye, Tuyûru'l-hazer.
Özet (Çeviri)
Modern Arabic literature became evident and developed in Jordan and Palestine later than other countries. This situation is related to Jordan and Palestine's center of political turmoil in the XX th century and most litterateurs' migration to the West. The Palestinian issue has become one of the main issues in Arab literature, as it has become the political policy of the Arab states. Arab litterateurs have tried to raise the awareness of the society in this direction by reflecting the Palestinian issue to their works. One of these litterateurs is Jordanian poet and writer Ibrâhîm Nasrallâh who is Palestinian origin. The Palestinian issue is the source of Nasrallah's literary works. Nasrallâh carried out his duties such as teaching, journalism and vice principal with his literary works. İbrâhîm Nasrallâh has more than fifty works on poetry, novel, autobiography, cinema criticism and art. There are three novel series in which İbrâhîm Nasrallâh is about the recent history of Palestine. El-Melhâtu'l-Filestîniyye series, in which Palestine's recent history was handled with an ironic approach, has enabled Nasrallah to have an international reputation. Tuyûru'l-hazer is the first novel of the series and what happened between 1948-67 is told in the novel. The novel deals with the extraordinary challenges faced by Palestinian refugees having been emigrated to Jordan through the life story of the character called“Little”. Addressing the difficulties experienced by the refugees in a tragic language, Nasrallah put the symbolic meanings on the characters. The novel sheds light on the political, social and social life of the period. Keywords Arab Literature, Palestine, İbrâhîm Nasrallâh, el-Melhâtu'l-Filestîniyye, Tuyûru'l-hazer.