Kur'ân-ı Kerîm'de sayılar
The numbers in the Kuran
  1. Tez No: 639078
  2. Yazar: AHMAD HALLÂK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmamız, Kur'ân'daki sayıların, tefsir, belâgat, fesâhat ve lügat gibi ilimlerle olan münasebetleri çerçevesinde, değişik asırlarda yazılmış farklı kaynaklardan istifadeyle mukayeseli olarak ele alındığı analitik bir çalışmadır. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır: Giriş kısmında araştırmanın, problemi, amaçları, önemi ve yöntemi ele alınacaktır. Birinci bölümde, asıl olan ana bölüme hazırlık olması için sayılarla ilgili gerekli tanımlar ve ön bilgiler sunulacaktır. Ayrıca burada Kur'an'da zikredilen bütün sayılara dair kapsamlı bir tablo yer alacaktır. İkinci bölümde ise, Kur'ân'da sayılar konusu Kur'ân'ın tamamı taranarak incelenecektir. Burada, Kur'ân'daki sayılar, belirlenen 'yedi' konu başlığı ve bunların tâli başlıkları altında sunularak analiz edilecektir. İnançla ilgili ayetlerde geçen sayılar, fıkhî konularda zikredilen sayılar, âdâb ve ahlakla ilgili ayetlerde geçen sayılar ve kıssalarda geçen sayılar gibi.
Özet (Çeviri)
Our study is an analytical study that the numbers in the Qur'an, the relations with the sciences such as tafsir, rhetoric, concession and glossary, should be handled comparatively with different sources. Our research consists of two parts: In the introduction part, problem, aims, importance and method of the research will be discussed. In the first part, necessary and preliminary information about the numbers will be presented. Subsequently, the numbers in the Qur'an are analyzed by presenting them under the 'seven' subject headings and their subheadings. Example: The numbers mentioned in the verses related to belief, the numbers mentioned in the fiqh below and the numbers mentioned in the verses related to the devotion and morality.