Videolardaki hareketli nesnelerin takibi
Tracking of moving objects in videos
  1. Tez No: 639083
  2. Yazar: UĞUR ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERBES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nesne tespitindeki problem çözümü, çerçeve içindeki nesneleri, sınırlayıcı alan ile tespit etmektir. Nesne takibindeki problem çözümü ise çerçeveler arasındaki sınırlayıcı alan ile tespit edilen nesneler arasında ilişki kurmak ve onlara özgün kimlik atamaktır. Nesne takibinin karmaşıklığı, video girişindeki aydınlatma varyasyonlarından, nesnenin olağan dışı hareketlerinden veya videodaki farklı tıkanmalardan kaynaklanabilmektedir. Takip edilecek nesnenin değişken bir ortam içinde bulunması nesnenin takibini ve analizini zorlaştıran problemlerdendir. Kameranın ve arka planın bağımsız hareketi görüntülerde piksel hareketine neden olabilmekte ve karmaşıklığa yol açabilmektedir. Bu problemleri çözmek ve nesnenin başarılı bir şekilde takip edilebilmesi için farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu araştırmada çoklu yaya takibi amaçlanmıştır. Çoklu yaya takibi problemi çözümünde Kalman süzgeci kullanılmıştır. Kalman süzgeci ile amaç nesnenin bir sonraki pozisyonunu tahmin etmektir. Tespit edilen nesneler arasındaki ilişkiyi bulabilmek için birleşim üzerindeki kesişim ve ölçeklemeden bağımsız özellik dönüşümü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem solution in object detection is to detect objects within the frame by the bounding area. The problem solution in object tracking is to find a relationship between the bounding area between the frames and the detected objects and assign them a unique identity. The complexity of object tracking can result from lighting variations in the video input, unusual movements of the object, or different blockages in the video. The fact that the object to be tracked in a variable environment is one of the problems that make object tracking and analysis difficult. Independent movement of the camera and background can cause pixel movement in images and cause complexity. There are different approaches to solve these problems and to track the object successfully. In this study multiple human tracking is aimed. Kalman filter is used for tracking multiple people. The aim with the Kalman filter is to predict the next position of the object. Intersection over union and scale invariant feature transform are used to find the relationship between the detected objects.