Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde yer alan Hz. Ebû Bekir'e ait rivayetlerin isnat ve muhteva açısından incelenmesi
The investigation of Ebu Bekir's narrations in his Musned in terms of attribution and content
  1. Tez No: 639082
  2. Yazar: MEHMET SAİT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Klasik hadis kaynakları arasında, hem rivayet hacmi hem de kıdem bakımından önemli bir yere sahip olan Ahmed b. Hanbel'in el-Müsned adlı eseri, çalışmamızın ana kaynağını oluşturmaktadır. Biz bu çalışmamızda, el-Müsned'den bir bölüm olan Hz. Ebû Bekir'in rivayetlerini incelemeye çalıştık. Tezimizin asıl hedefi, Müsned türü olan bu eserin bir kısmını musannef türüne çevirmektir. Ayrıca bu rivayetlerin geniş bir araştırmasını yapmak ve bu rivayetlerin Temel İslam Bilimleri alanında delil olarak nasıl kullanıldığını tespit etmektir. Çalışmamızın birinci bölümünü, Ahmed b. Hanbel'in hayatı ve el-Müsned ile ilgili bilgiler oluşturmaktadır. İkinci bölümde, rivayetler konularına göre ayrılmış, isnat analizleri yapılmış ve gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra her biri hakkında sıhhat hükümleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, rivayetlerin merfû' ve mevkuf olanları tespit edilmiştir. Ayrıca isnatta yer alan ravilerin cerh ve ta'dîl durumları tespit edilmiştir. Daha sonra, bu rivayetlerin konu yoğunluğuna göre kelam, fıkıh, tefsir, Kur'ân ilimleri, siyer ve tarih gibi ilimlerde delil olarak kullanıp-kullanılmadığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the classical hadith sources, Ahmed b. Hanbel's work titled al-Müsned constitutes the main source of our work, which has an important place in terms of narration volume and seniority. In our study, we tried to examine the narrations of Abu Bakr's narrations. The main goal of our thesis is to turn some of this work, which is Musnad type, into the type of musnnef. It is also to carry out an extensive investigation of these narrations and to determine how these narrations are used as evidence in the field of Basic Islamic Sciences. The first part of our study, it contains information about Ahmed b. Hanbel's life and al-Musnad. In the second part, narrations are separated according to their subjects, attribution analyzes are made and after the necessary researches, sound provisions are made about each of them. In the third part, the“merfu”and“mevkuf”of the narrations and the ones who are well known were determined. In addition, the cerh and ta'dîl states of the narrators in the attribution were determined. Then, it is mentioned whether these narrations are used as evidence in sciences, fiqh, tafsir, Koran sciences, siyer and history according to the subject density.