Mimari koruma uygulamalarında ileri teknolojik yöntemlerin kullanımının irdelenmesi
An evaluation on the use of advanced technological methods in the applications of architectural conservation
  1. Tez No: 639084
  2. Yazar: DOĞA CAN DEMİRBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Teknoloji kavramı tarihin ilk dönemlerinden itibaren toplumların yaşamında büyük bir önem taşımıştır. Endüstri Devriminden sonra, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 dönemlerine geçiş sürecinde bilimsel çalışmalarla ortaya çıkan teknolojik gelişmeler yapay zeka, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti gibi ileri teknoloji kavramlarının ortaya çıkmasını sağlamış, bu ileri teknolojik gelişmeler bilimin ve endüstrinin birçok alanında kullanılmaya başlanmıştır. Teknik ve yazılım odaklı yaşanan gelişmeler sayesinde ileri teknolojilerin kullanım alanları da son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Bu bağlamda ileri teknolojik yöntemler mimari korumada yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. İleri teknolojik yöntemler belgeleme-proje çalışmaları ve mimari koruma uygulamalarında çeşitli teknik ve yöntemlerle kullanılmaktadır. İleri teknoloji ve mimari koruma ilişkisi ele alındığında hangi aşamada hangi tekniğin kullanılacağı, kullanılan tekniklerin olumlu ve olumsuz yönlerinin ve mimari koruma uygulamasına etkilerinin neler olacağı gibi sorunsalların ortaya çıktığı görülmektedir. İleri teknolojilerin mimari koruma uygulamalarında kullanımı ve uygulamaların ortaya çıkardığı sorunsalların bilimsel parametreler ve bakış açısı ile tartışılması amacıyla Çeşme Germiyan Köyü'nde tarihi yağhane binasının ileri teknolojik yöntemler kullanılarak belgeleme-proje çalışmaları yapılmış ve yapıda uygulanabilecek müdahale kararları tartışılmıştır. Günümüz teknoloji koşulları dahilinde belgeleme-proje aşamasında ileri teknolojik yöntemlerin geleneksel ölçüm teknikleri ile desteklenerek kullanılması gerektiği tespit edilmiştir. Uygulama aşamasında ise ileri teknolojik yöntemlerden bazılarının tek başına bazılarının ise mevcut-yaygın yöntemlerle birlikte kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technology has been of great significance in the lives of societies since the early periods of histroy. Following the industrial revolution, the technological developments, shaped with scientific studies in the transition process of Industry 4.0 and Society 5.0, have initiated the use of the term advanced technology. Advanced technological developments have started to be used in various fields of science and industry. Due to technique and software based developments, the use of advanced technologies have dramatically increased in recent years. In this context advanced technolohical methods are widely used in building conservation. Advanced technological methods are used with various techniques and methods in documentation and project studies and architectural conservation practices. Considering the relation between advanced technology and building conservation, some problematics can be seen such as the choice of correct technique in the correct situation, the advantages and disadvantages of the techniques used and their effects on the practice of architectural conservation. To discuss the use of advanced technologies in building conservation practices and their problematics with scientific parameters and perspective, documentation and project studies using advanced technological methods are made on the historical oil mill structure in Germiyan village, Çeşme. Restoration methods for the structure are also discussed. It has been determined that advanced technological methods should be supported by traditional mesurement techniques during the documentation project process in today's technological conditions. In the practice process, it has been observed that some advanced methods can be used alone whereas some can be used accompanied by current methods.