Yeşil havalimanı kapsamında sera gazı emisyonları: İstanbul Havalimanı örneği
Greenhouse gas emissions in the scope of green airport: Case of İstanbul Airport
- Tez No: 639096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küresel iklim değişikliğinin sebebi olan küresel ısınma dünya genelinde çözüm aranan en ciddi problemlerdendir. İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonları ile beraber oluşan sera etkisi küresel ısınmayı tetikleyen bir unsurdur. Bu problemi bertaraf etmek veya kontrol altına alabilmek için dünya genelinde birtakım projeler yürütülmektedir. Türkiye'de bu problem için havacılık sektöründe“Yeşil Havaalanı Projesi”2009 yılında hayata geçirilmiştir. Havalimanı işletmeleri için teşvik mahiyetinde olan bu projede, küresel iklim değişikliğinin başlıca sebebi olan sera gazı emisyonlarını ölçümleme ve azaltma kriterleri de yer almaktadır. Havalimanlarında, sera gazı envanterleri oluşturabilmek için doğru bir ölçümleme aracı kullanılmalıdır. Bu çalışmada, İstanbul Havalimanı için jet kerosen yakıtını kullanan jet motorlu ticari uçaklardan kaynaklı yıllık sera gazı emisyonları“Tier 2 Metodu”kullanılarak hesaplanmıştır. 2019 yılı içerisinde İstanbul Havalimanı'nda gerçekleşen uçuşlara ait uçak tiplerine ulaşılarak, havalimanlarında ticari uçaklardan kaynaklı başlıca sera gazları için ayrıntılı bir ölçümleme yapılmıştır. 2019 yılında İstanbul Havalimanı'nda 1.230.247 ton CO2, 34 ton HC, 6.300 ton NOx, 2.915 ton CO ve 390 ton SO2 emisyonu gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Yeşil Havaalanı kapsamında azaltılması gereken bu emisyon değerleri için yapılabilecek çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global warming, which is the cause of global climate change, is one of the most serious problems for sought worldwide. The greenhouse effect that occurs with greenhouse gas emissions from human activities is a factor that triggers global warming. A number of projects are being carried out around the world in order to overcome or control this problem. For this problem, in the aviation sector in Turkey ,“Green Airport Project”was launched in 2009. This project, which is an incentive for airport operators, also includes criteria for measuring and reducing greenhouse gas emissions, which is the main cause of global climate change. An accurate measurement tool should be used to create greenhouse gas inventories at airports. In this study, annual greenhouse gas emissions from jet engine commercial aircraft using jet kerosene fuel for Istanbul Airport were calculated using the“Tier 2 Method”. By reaching the types of aircraft belonging to the flights in Istanbul Airport in 2019, a detailed measurement was made for the major greenhouse gases originating from commercial aircraft at the airports. It was concluded that in 2019, 1,230,247 tons of CO2, 34 tons of HC, 6,300 tons of NOx, 2,915 tons of CO and 390 tons of SO2 emission occurred at Istanbul Airport. The works that can be done for these emission values that need to be reduced within the scope of Green Airports are mentioned.