Farklı sosyal kültürel ve ekonomik statüdeki yaşlıların sosyal ilişkilerinin Emek, Demetlale ve Şafaktepe mahalleleri örneğinde incelenmesi
Social reletionship of older people in different socio-economic statuses: Analysing in the sample of Emek, Demetlale and Şafaktepe locations
  1. Tez No: 63910
  2. Yazar: AYŞE CANATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yaşlılar bu çalışmada sosyal ilişki ağı içinde temel sosyoekonomik değişkenlere göre üst, orta ve alt sosyo-ekonomik düzeylerde sosyal ilişkiler, günlük aktiviteler ve demografik değişkenler yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada önce yaşlılık kavramı, çeşitli toplumlarda yaşlılığın ne anlam ifade ettiği ve teorik gelişmeler üzerinde durulmuştur. Yaşlıların sosyal ilişkilerinin araştırıldığı bu çalışma üç ayrı mahallede gerçekleştirilmiştir. Emek, Demetlale ve Şafaktepe mahalleleri farklı demografik özelliklere sahip, sırasıyla üst, orta ve alt SED'i (sosyo ekonomik düzeyi) temsil etmektedir. Yaşlıların sosyal ilişkileri, onların ruhsal ve bedensel sağlıkları, toplumsal uyumları yönünden çok önemli görülmektedir. Sosyal ilişki ağının özelliğine göre gelişen sosyal bağlantılar, katılım ve ilişkiler bireyi topluma bağlayarak, toplumun çeşitli özelliklerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasını olanaklı hale getirmektedir. Bu ilişkiler kişinin yaşamına zenginlik katarak kendini geliştirmesine zemin hazırlamaktadır. Yaşlılık döneminde, emeklilik, eş kaybı, boş yuva üzüntüsü gibi konuların gündeme gelmesiyle yaşlı yeni bir hayatı yaşamaya başlamaktadır. Bu sıkıntılı döneminde sosyal ilişkiler daha açık bir ifadeyle aile ilişkileri, arkadaş ilişkileri ve çocuklarıyla ilişkiler yaşlıya yeni uyum sürecinde yardım eden destek veren öğeler olması nedeniyle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the social relations network of older people, according to the basic socio-economic variables, at upper, middle and lower socio economic statuses, by looking at their social relations, daily activities and demografic variables in which they are, in a comparative manner. In the study, first the concept of aging is explained and the meaning of aging in various communities is determined and the theoretical developments are the subject of the studies. This study is concentrated on finding the social relationships of older people and has been carried out in three different locations: Emek, Demetlale and Şafaktepe where the areas having different demographic characteristics, the findings are indicated for the upper, middle and lower SES's (socio-economic statuses), respectively. The social relations of the older people are very important to their psychological and physical health and to social adaptation. According to the characteristics of the social relations network, the required social relations are formed by the participation relations connect to the individual in the community and the relationships allow transition of various characteristics of the community to transfer in one generation and in other. These relations bring richness to the individual, allow the individual to develop him or her self. In old age stage, retirement, dying of husband or wife, syndrome of empty nest are the subjects that form the topics in agenda and the older people start to live a new life that is in front of him. During this period of difficulties social relations, ( family relations, friendship relations and relationships with neighbors) can be considered as a help to older people to have an adaptation in this new period and they are considered as the factors that should supports the old aged.