Gliotoksinin farklı meme kanseri hücre hatlarındaki kinetik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of kinetic effects of gliotoxin in different breast cancer cell lines
- Tez No: 639113
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. MEHMET RIFKI TOPÇUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Luminal A meme kanseri ve üçlü negatif meme kanseri hücreleri üzerine Gliotoksin'in antiproliferatif etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda Luminal A meme kanseri modeli olarak da MCF-7 ve üçlü negatif meme kanseri modeli olarak MDA-MB-231 hücre hattı kullanılmıştır. Deneylerde hücre kinetiği parametreleri olarak çoğalma hızı, xCELLigence gerçek zamanlı hücre analiz sisteminden elde edilen hücre indeksi değerleri, %BrDU değerleri, mitotik indeks ve apoptotik indeks değerlendirilmiştir. Deneylerde her iki hücre hattı için 1,5625 µM, 3,125 µM ve 6,25 µM Gliotoksin konsantrasyonları uygulanarak 1,5625 µM'lık Gliotoksin konsantrasyonu IC50 dozu olarak belirlenmiştir. 1,5625 µM Gliotoksin konsantrasyonu uygulanması sonucunda her iki hücre hattına ait apoptotik indeks değerlerinin zamana bağlı olarak artış gösterdiği görülmektedir. 1,5625 µM'lık Gliotoksin konsantrasyonunda hem MCF-7 hem de MDA-MB-231 hücre hatlarına ait mitotik indeks değerleri zamana bağlı olarak 24. saatten itibaren anlamlı ölçüde düşmüştür. 1,5625 µM'lık Gliotoksin konsantrasyonunda hem MCF-7 hem de MDA-MB-231 hücre hatlarına ait %BrdU değerlerinde de zamana bağlı anlamlı bir azalma görülmüştür. Tüm uygulamalar sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde her iki hücre hattında zamana bağlı olarak çoğalma hızı, hücre indeksi ve mitotik indeks değerlerinde anlamlı bir azalma gözlemlenirken, apoptotik indeks değerlerinde anlamlı bir yükseliş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of Gliotoxin on Luminal A breast cancer and triple negative breast cancer cells were explored. In our investigation MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines were used as Luminal A breast cancer and triple negative breast cancer model respectively. Growth rate, cell index values obtained from xCELLigence Real-Time Cell Analysis (RTCA) System, mitotic index, labelling index and apoptotic index were evaluated in experiments. In experiments, 1.5625 µM, 3.125 µM and 6.25 µM Gliotoxin concentrations were applied for both cell lines, and the concentration of 1.5625 µM was determined as the IC50 dose. As a result of the application of 1.5625 µM Gliotoxin concentration, it is seen that apoptotic index values of both cell lines increase depending on time. Mitotic index values of both MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines at a concentration of 1.5625 µM Gliotoxin decreased significantly from the 24th hour. A significant time-dependent decrease in% BrdU values of both MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines was observed in the Gliotoxin concentration of 1,5625 µM. When the data obtained from all applications that examined, a significant decrease was observed in the apoptotic index values, while a significant decrease in the rate of proliferation, cell index and mitotic index was observed in both cell lines with time.