Kronik bel ağrısı olan hastalarda pilates egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effecets of pilates exercises on pain, functionality and quality of life in patients with chronic lower back pain
  1. Tez No: 639112
  2. Yazar: FİLİZ AZİZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Kronik Bel Ağrısı Olan Hastalarda Pilates Egzersizlerinin Ağrı, Fonksiyonellik ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkileri”Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2020. Bu çalışmanın amacı Pilates egzersizlerinin kronik bel ağrısı olan hastalarda ağrı, işlevsellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktı. Randomize kontrollü çalışma, MPE (n =18; Mat Pilates Egzersiz Grubu) ve GEG (n =18; Geleneksel Egzersiz Grubu) olarak 2 gruba ayrılan 36 olguyu kapsadı. Her iki gruba da haftada 3 kez tüm hastalara toplam 6 seans tedavi uygulandı. Bu çalışmada, ağrı şiddeti için Vizüel Analog Skala (VAS), bel fonksiyonları için Qswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi ve her bir olgunun yaşam kalitesi için EuroQQL Yaşam Kalitesi Ölçeği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
"Effects of Pilates exercises on pain, functionality and quality of life in patients with chronic lower back pain'' Department of Physiotherapy and Rehabilitation. Post Graduate Thesis, Istanbul, 2020. The aim of this study was to investigate the effects of Pilates exercises on pain, functionality and quality of life in patients with chronic lower back pain. The randomized controlled study included in 36 cases who divided into 2 groups as Group MPE (n=18; Mat Pilates Exercise Group) and Group TEG (n=18; Traditional Exercise Group) into. Treatment was applied for both groups amounting to a total of 6 sessions applied to all patients in 3 times weekly. In this study, we evaluated the Visual Analog Scales (VAS) for pain intensity, the Qswestry Low Back Pain Handicapped Questionnaire for lower back functions, and the EuroQQL Life Quality Scale for life quality of each case.