Latife Bekir Çeyrekbaşı'nın hayatı ve faaliyetleri
Live and activities of Latife Bekir Çeyrekbaşı
  1. Tez No: 639165
  2. Yazar: GİZEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN NURHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
1901 yılında İstanbul'da doğmuş olan Latife Bekir, 17 yaşından itibaren annesi Nesime Yusuf'un kurduğu Teali Vatan Osmanlı Hanımlar Cemiyeti'nde yer alarak katiplik görevinde bulunmuştur. Kadınları bilinçlendirmek amacıyla kurulan bu cemiyet, dönemin takdir toplayan cemiyetleri arasında yerini almıştır. Latife Bekir'in kadınlara yönelik bu faaliyeti Kadınlar Halk Fırkası'nda, Kadın Birliği'nde devam etmiştir. Öyle ki Kadın Birliği'nin başkanlığını 1927-1935 yılları arasında sürdürmüştür. Latife Bekir'in başkanlığı sürecinde kadınlar önce belediye seçimlerinde yer almıştır. Ardından köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkına sahip olmuştur. Kadınlar için son siyasi basamak olarak görülen milletvekili seçme ve seçilme hakkı da yine Latife Bekir'in başkanlığı sürecinde tanınmıştır. Kadınların bu hakları elde etmesinde Latife Bekir ve Kadın Birliği önemli bir rol oynamıştır. Türk kadınlarının dünyaya tanıtılması konusunda bir örnek teşkil eden Latife Bekir, yurt dışından gelen misafirlerin Kadın Birliği tarafından misafir edilmesini sağlayarak, yurt dışında düzenlenen kongrelere katılmıştır. Özellikle 12. Uluslararası Kadınlar Birliği Kongresi'nin İstanbul'da düzenlenmesini sağlayarak Türk kadınlarının değişimini dünyaya göstermiştir. Latife Bekir, Kadın Birliği dışında mecliste de yer almıştır. 1931 yılında İstanbul Şehir Meclisi azalığına seçilmiştir.1946 yılında ise 8. dönem İzmir Milletvekili olarak görev almıştır. Kadın Birliği'nin tekrar açılarak Türk Kadınlar Birliği adı altında çalışmaların yürütüldüğü süreçte 1949-1950 yıllarında bu birliğin başkanlığını sürdürmüştür. Ayrıca 11 cemiyette üyeliği bulunarak hayır ve yardım faaliyetleri için çalışmıştır. Latife Bekir, kadın haklarının kazanılması için yürüttüğü faaliyetler, kadınların bilinçlendirilmesi için düzenlediği konferanslar ile Türk kadınlarının dünyaya tanıtılması konusunda faaliyette bulunmuştur. Ayrıca hayır-yardım faaliyetleri ile de çalışmalar yürütmüştür. Bu sebeplerden dolayı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine“Işık gibi doğdu. Işıkdoğdu olsun”denilerek, Işıkdoğdu soy ismi verilmiştir. Ancak Latife Bekir, eşinin soy ismi olan Çeyrekbaşı'nı kullanmıştır. 23 Eylül 1952 tarihinde vefat eden Latife Bekir, Atatürk döneminde Türk toplumunun çağdaşlaşması sürecinde önemli isimler arasında yer aldığını görmekteyiz. Bu çalışmada Latife Bekir'in hayatı incelenerek, Kadın Birliği ve Türk Kadınlar Birliği'ndeki faaliyetlerine yer verilmiştir. Ayrıca siyasi hayatı da incelenmiş ve bu sayede döneme ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Latife Bekir, born 1901 in Istanbul. She began working as a secretary at the age of 17 for the“Teali Ottoman Women's Union”which her mother Nesime Yusuf had established. The union was established to help educate women and received praise throughout the land. Latife Bekir continued her place to in the women's union under the women's rights party“Women's People's Party”, she served as the president of the women's rights party from 1927-1935. During her presidency of The Women Union she won right for women to first vote in the local council elections. This was followed by the right to vote for the mayor of towns or sheriff of the villages. Latife Bekir and The Women Union played a major role in gaining women's voting rights and taking it as far as giving them the ability to publicly vote for their congressmen Latife Bekir was the face of Turkish women around the world. Latife and her union had several visits from overseas whom were all hosted by The Women Union, they also participated in the several seminars and congresses around the world. One particular event that put the spotlight on The Women Union in Turkey was the hosting of the 12th International Women's Union Congress in Istanbul. Outside of The Women Union, Latife was also known for being elected the city councillor of Istanbul in 1931. She served as Izmir Deputy for the 8th term in 1946. She continued to be the president of the Women's Union in the years 1949-1950, during the period when the Women's Union was reopened and the works were carried out under the name of the Turkish Women's Union. In addition to all of this she was a member of 11 political parties and worked on social responsibilities such as helping those in-need and was involved in charity foundations. Latife Bekir had hosted several conferences in order to both educate women, and spread the words about the gender inequality in politics. As the face of Turkish women around the world she was responsible for hosting events to gain attention to the women of Turkey, this included several charity events. Mustafa Kemal Ataturk had spoken of Latife and said“It's as if she was born from the light”, so let's give her the name“Lightborn”However Latife Bekir chose to continue to use her husband's surname Ceyrekbasi. Latife Bekir who died on September 1952 had played a major role in the modernization of the Turkish population in Ataturk's time. When we take a closer look into Latife Bekir's life it's easy to see the role she played in attaining women's rights as well as her footprint in The Women Union and The Turkish Women Union all of which helped shine a light her political history.