The impact of implicit government guarantees to sifis
Sistemik önemli finansal kuruluşlara sağlanan örtülü devlet garantilerinin etkisi
- Tez No: 639164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
2008 küresel finans krizi sonrasında ortaya çıkan finansal kurum iflasları gösterdi ki devletler daha büyük bir ekonomik çöküşü engellemek amacıyla sistemik öneme sahip finansal kurumların iflas etmesine izin vermemektedir. Devletlerin bu kurumlara karşı olan bu tutumu yatırımcılar tarafından gizli bir garanti olarak algılanmakta olup bu gizli garanti sayesinde bu kurumlar bazı avantajlar elde etmektedir. Bu avantajların en önemlisi sistemik önemli bankaların fonlama maliyetlerinin sistemik öneme sahip olmayan finansal kurumlara kıyasla daha düşük olmasıdır. Bu çalışma ile söz konusu gizli garanti, finansal kurumların kredi derecelendirme notları aracığıyla sayısallaştırılmış olup 2019 yıl sonunda 22-30 baz puan aralığında bir maliyet avantajı sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The financial institution bankruptcies that emerged after the 2008 global financial crisis showed that the governments do not allow Systemically Important Financial Institutions to bankrupt to prevent a more significant economic collapse. This attitude of governments towards these institutions is perceived as an implicit guarantee by investors, and thanks to this implicit guarantee, these institutions gain some advantages. The most important of these advantages is that the funding costs of Systemically Important Financial Institutions are lower compared to financial institutions that do not have systemic importance. With this study, this implicit guarantee has been quantified through the credit ratings of financial institutions, and it has been observed that a cost advantage was in the range of 22-30 basis points at the end of 2019.