Mid torakal disfonksiyonda biofeedback ile egzersiz tedavisinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of biofeedback with execise therapy on mid thoracic dysfunction
  1. Tez No: 639204
  2. Yazar: ZEKİYE NİSA ÖZBERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Mid torakal disfonksiyonu olan olguların postüral değişikliklerinin incelenmesi ve biofeedback uygulaması ile birlikte yapılan egzersizin kas kuvveti, propriyosepsiyon, denge ve omurga mobilitesi üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmada Mid-torakal disfonksiyon tanısı alan 18-30 yaş arasında 50 hasta tabakalı randomizasyon yöntemi ile cinsiyet ve mesleki durum dağılımları eşleştirilerek, Biofeedback uygulaması ile birlikte aktif egzersiz programı (BF+EGZ, N=25, yaş:233,08), ve sadece aktif egzersiz programı (EGZ, N=25, yaş:22,361,35) olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup sekiz hafta süreyle haftada 3 gün toplam 24 seans fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alındı; tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Spinal mobilite Spinal mouse cihazı ile, izometrik ve izokinetik kas kuvveti ve propriyosepsiyon değerlendirmesi izokinetik dinamometre ile yapıldı. Denge, Biodex Balance system ile değerlendirildi. Ağrı şiddeti için Görsel ağrı skalası (GAS) ve Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlığı Anketi, fonksiyonel durum değerlendirmesi için de Boyun Özür Göstergesi (BÖG) ve Oswestry Özür Göstergesi (OÖG) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
his study has been designed to investigate the postural changes in cases with mid-thoracic dysfunction and to research the impact of exercise complemented by biofeedback on muscle strength, proprioception, balance, and spine mobility. After matching sexes and professions through stratified randomization, 50 patients between the ages of 18-30 diagnosed with mid-thoracic dysfunction were divided into two groups as exercise complemented by Biofeedback group (BF+EXE, N=25, age:233,08), and active exercise group (EXE, N=25, age:22,361,35). Each group received physical therapy and rehabilitation three days a week for eight weeks, totalling 24 sessions, and was evaluated pre and post treatment. Spinal mobility was evaluated with Spinal mouse device, and isometric and isokinetic muscle strength and proprioception were evaluated with isokinetic dynamometer. Evaluation of balance was done with Biodex balance system. Visual pain scale (VPS) and Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire were used to assess the intensity of pain; Neck Disability Index (NDI) and Oswestry Disability Index (ODI) were used to assess functionality.